Alături de miile de reprezentante ale femeilor social-democrate din întreaga țară se află și primul-ministru Victor Ponta, care a venit la eveniment însoțit de fiica sa, Irina, soţia lui, Daciana, şi mama lui. Toate trei s-au asortat cu evenimentul venind îmbrăcate în roşu. Alături de Ponta, la reuniune au mai venit preşedintele PC, Daniel Constantin, şi senatorul Mircea Geoană.
„Încă suntem o socitate care consideră că atunci când apare un act de discriminare sau de violenţă împotriva femeilor, ‘se întâmplă dintotdeauna’. Se întâmplă dintotdeauna, dar nu trebuie să se mai întâmple niciodată”, a spus Ponta.
Acesta a spus că femeila din familie îi conferă calmul necesar pentru a face face turbulenţelor din viaţa politică. „Mă întreabă lumea de ce sunt atât de calm când sunt atacat de Traian Băsescu sau de un alt -escu. Dumneavoastră n-aţi fi calmi, pozitivi, dacă în fiecare dimineaţă te uiţi cu o domnişoară la ‘Piraţii’ sau ‘Doctoriţa Pluşica’?”, a spus Ponta.
La încheierea discursului, Ponta şi-a invitat mama, soţia şi fiica să vină să-l ia de pe scenă. Fiica Irina a avut rezerve în privinţa aranjamentului, dar finalmente s-a conformat. „V-am spus eu că negocierea cu Traian Băsescu e uşoară!”, mai spus Victor Ponta.
Evenimentul a fost deschis prin discursul preşedintei Organizaţiei de Femei a PSD, Rovana Plumb, care conduce organizaţia din 2005, urmat de cel al primului-ministru.