„Am constatat așa deodată o recrudescență a luptei împotriva maghiarilor. Am văzut că doamna Udrea și-a luat poșeta, a început să le dea în cap la maghiari cu ea, cum am pus noi acolo steagurile secuiești. Nu am pus niciun steag secuiesc. Este o discuție pe care am avut-o încă de anul trecut în formula USL-UDMR legată de problema simbolurilor unităților administrativ-teritoriale din România. Orice imobil al unei autorități locale trebuie să aibă în primul rând steagul UE arborat, steagul României arborat și are dreptul, dacă își adoptă acea unitate administrativ-teritorială, fie că e vorba de municipiul Târgu-Jiu pe care îl reprezint eu în Parlament sau de Târgoviște sau de Dâmbovița sau de Harghita, își poate arbora lângă cele două steaguri steagul unității respective”, a spus Ponta.
Premierul a arătat că prevederea respectivă nu e trecută la capitolul destinat minorităţilor, ci la cel privind dezvoltarea locală pentru că este vorba de dreptul fiecărui judeţ de a-şi alege un simbol.
„Mi se pare extrem de neserios să te apuci deodată să devii marea luptătoare pentru steaguri. Mi-o și imaginam pe doamna Udrea ca simbloul Revoluției franceze înfășurată în steag și luptându-se prin Harghita. Știam că a guvernat foarte bine cu UDMR și mi s-a părut ridicol”, a menționat premierul.