„Pentru că luni de la ora 16,00 la ora 18,00 este dezbaterea politică cerută de PDL cu premierul, pe fonduri europene, de la 18,00 la 18,30 vor fi răspunsuri la întrebări şi interpelări adresate miniştrilor şi de la 18,30, dezbaterea moţiunii, până la 20,30 – 21,00. Marţi de la 12,30 – vot final, inclusiv pentru moţiune”, a declarat Mircovici după şedinţa Biroului Permanent al Camerei Deputaţilor.
Biroul Permanent a decis săptămâna trecută ca moţiunea simplă a PDL „O reformă a administraţiei fără consens nu are succes”, depusă în plen pe 24 martie, să fie retrimisă grupului parlamentar al democrat-liberalilor pentru că în textul ei se face referire la PP-DD, partid care nu are nicio semnătură pe moţiunea PDL.
„Moţiunea a fost respinsă datorită faptului că în textul ei se făceau o serie de referiri la un partid care nu are nicio semnătură pe moţiunea respectivă. Este vorba de PP-DD, care nu are nicio semnătură, iar în textul moţiunii se invoca mereu şi PP-DD”, a declarat Niculae Mircovici la finalul şedinţei de marţea trecută a Biroului Permanent al Camerei Deputaţilor.
Pe 10 martie, moţiunea simplă intitulată „O reformă a administraţiei fără consens nu are succes” nu a mai fost dezbătută în plenul Camerei, după ce şapte deputaţi PP-DD şi-au retras semnăturile, anunţa preşedintele forului legislativ, Valeriu Zgonea.
Liderul deputaţilor democrat-liberali, Tinel Gheorghe, a anunţat pe 4 martie în plenul Camerei că PDL şi PP-DD au redepus moţiunea simplă „O reformă a administraţiei fără consens nu are succes”.
„În Biroul Permanent al Camerei Deputaţilor de săptămâna trecută a fost retrimisă grupului parlamentar PDL pentru modificări, am operat modificările necesare şi redepunem textul spre analiză”, a spus Tinel Gheorghe, în plenul Camerei.
Pe 25 februarie, Tinel Gheorghe a anunţat depunerea moţiunii simple, împreună cu grupul PP-DD, având ca temă descentralizarea.
„În temeiul articolului 112 din Constituţie şi 166 din Regulamentul Camerei Deputaţilor, grupurile parlamentare PDL şi PP-DD depun moţiunea simplă ‘O reformă a administraţiei fără consens nu are sens. Abandonaţi descentralizarea neconstituţională’, ca să cinstim cum se cuvine ruperea PSD şi a PNL astăzi, 25 februarie”, a afirmat, la acea dată, Tinel Gheorghe.