Reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie al Judeţului (IPJ) Constanţa au informat, miercuri, că agresiunea s-a petrecut seara trecută, în localitatea Murfatlar, în timp ce copilul se juca în faţa blocului unde locuieşte, potrivit Agerpres.
Printr-un apel la numărul unic de urgenţe 112 au fost alertate autorităţile, fiind solicitată intervenţia unui echipaj al ambulanţei. „La faţa locului s-a prezentat un echipaj SMURD care i-a acordat copilului îngrijiri medicale, după care, însoţit de mama sa, acesta a fost transportat la spitalul judeţean pentru investigaţii, nerămânând internat„, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ, Bogdan Păduraru.
Conform acestuia, părinţii copilului nu locuiesc împreună şi, până în prezent, mama nu a depus plângere împotriva agresorului. „Mama şi-a rezervat dreptul de a depune plângere, iar în funcţie de numărul de zile de îngrijiri medicale necesare vindecării se va face încadrarea juridică corespunzătoare a faptei, urmând a fi făcute propuneri corespunzătoare prin unitatea de parchet competentă„, a menţionat Bogdan Păduraru.
Purtătorul de cuvânt al Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Constanţa, Roxana Onea, a afirmat că reprezentanţii instituţiei s-au autosesizat în acest caz, urmând ca asistenţii sociali de la Primăria Murfatlar să facă o anchetă socială. În funcţie de situaţia constatată, copilului şi mamei li se va acorda consiliere psihologică de către specialiştii DGASPC şi, dacă se impune, consiliere juridică mamei.
CITEŞTE ŞI: Un copil, în COMĂ la spital după ce a fost BĂTUT de tată