Agentul făcea parte din echipa de intervenţie a unei firme şi a fost trimis împreună cu un coleg la un scandal provocat într-un local din Tăuteu, cu care societatea avea contract de pază. Patronul localului ceruse ajutor după ce un grup de opt persoane a agresat fizic şi verbal mai mulţi clienţi. Scandalagii nu s-au calmat nici după sosirea celor doi agenţi. Înarmaţi cu bâte, aceştia l-au atacat pe agent şi l-au doborât la pământ, unde l-au bătut până în momentul în care au văzut că nu mai mişcă.
După ce l-au lăsat pe paznic într-o baltă de sânge în plină stradă, huliganii s-au urcat în maşină şi au fugit. Victima a fost dusă de urgenţă la spital, dar era deja în comă. Medicii nu au mai putut face nimic pentru bărbat.
La omor au participat direct şapte persoane, al optulea fiind şoferul maşinii cu care au fugit derbedeii. Cei şapte au primit mandate de arestare preventivă pentru 30 de zile, iar şoferul este cercetat în stare de libertate.
După ce medicii au constatat că agentul a intrat în moarte cerebrală, familia lui a decis să doneze organele. Ficatul şi corneea ajungla pacienţi în Bucureşti, iar rinichii au fost duşi la Cluj.
Oamenii legii au identificat şase din cei opt agresori, trei persoane fiind deja în arestul Poliţiei Bihor. Agresorii riscă o pedeapsă între 5 şi 10 de ani de închisoare