Primii paşi ai ţiganilor în politică au fost făcuţi în ritm de manele. Aproape 100 de romi l-au însoţit pe regele Dorin Cioabă la Tribunal.
„Astăzi este o zi istorică. Astăzi depunem listele pentru înregistrarea primului partid, Rromii vor face politică începând de astăzi”, a declarat Dorin Cioabă.
Ţiganii vor să înregistreze oficial Alianţa Democrată a Rromilor. Pentru aceasta, ei au depus 25.000 de semnături de susţinere, precum şi programul viitorului partid.
Ţiganii se gândesc deja la alianţe. Elena Udrea şi Mişcarea Populară sunt în topul preferinţelor. De altfel, Traian Băsescu le-a transmis un mesaj ţiganilor.
„Cred că este necesar să percepem comunitățile rome ca pe un partener demn și de încredere în construcția României și a unui viitor mai bun”, a arătat preşedintele într-un comunicat de presă.
După ce au terminat cu tribunalul, romii au făcut şi un marş prin Capitală. Marşul a început în Piaţa Victoriei şi s-a terminat în centrul vechi al Capitalei.