„Plecarea noastră de la guvernare a obligat PSD să formeze majoritate cu UDMR. Această iniţiativă nu este venită în această conjunctură. Noi am discutat-o de anul trecut în grupul parlamentar, am depus-o în luna martie, simbolic, şi chiar ieri această iniţiativă a primit avizul de la Consiliul Legislativ. Avizul de la Consiliul Legislativ nu este un lucru mic”, a spus Dobra, într-o conferinţă de presă la Palatul Parlamentului.
Mai exact, este vorba despre propunerea legislativă privind modificarea şi completarea Legii 75/1994 privind arborarea drapelului României, intonarea imnului naţional şi folosirea sigiliilor cu stema României de către autorităţile şi instituţiile publice.
Potrivit expunerii de motive, drapelul reprezintă elementul de identitate cel mai important al naţiunii şi respectul pe care trebuie să-l arătăm faţă de acesta este un element al îndatoririlor pe care le au cetăţenii.
„Clădirile de interes public trebuie să poarte, ca element de identitate naţională, doar drapelul României, iar ca singur element de apartenenţă la familia europeană doar drapelul Uniunii Europene. De asemenea, se mai dă posibilitatea arborării acestuia pe timp de noapte doar cu asigurarea iluminării corespunzătoare acestuia. Pentru evitarea situaţiilor confuze, arborarea mai multor drapele pe clădirile publice trebuie să aibă la bază un eveniment special şi să poarte ca suport legal ordinul emis de prefect, ca înalt reprezentant al Guvernului în teritoriu”, se arată în document.
Iniţiatori sunt liberalii Marius Lucian Obreja şi Dorin Mircea Dobra.