Îngrijitorul Ioan Ursachi va face parte din Consiliul de Administraţie al unităţii de învăţământ din comuna Vlădeni ca reprezentant al primarului Voicu Murariu, care ocupă această funcţie, dar care a fost declarat miercuri incompatibil în baza unei decizii a inspectorilor Agenţiei Naţionale de Integritate (ANI).
Primarul Voicu Murariu explică faptul că nominalizarea omului de serviciu ca reprezentant al său în administraţia şcolii este o formă de protest, dar, în acelaşi timp, şi o modalitate de a evita o altă stare de incompatibilitate.
„Dacă trimiteam în Consiliul de Administraţie, ca reprezentant al primarului, pe altcineva, un alt funcţionar public, îl băgam în incompatibilitate. Singurul angajat pe care îl aveam era omul de serviciu de la primărie, care nu poate fi incompatibil. Legea învăţământului spune clar că din Consiliul de Administraţie face parte reprezentantul Consiliului Local şi reprezentantul primarului. Eu am făcut asta şi ca un protest, pentru că îmi dau seama că, dacă munceşti în România, eşti mai prost”, a afirmat Voicu Murariu.
Inspectorii de integritate au anunţat miercuri că primarul comunei Vlădeni este incompatibil pentru că a deţinut, în acelaşi timp, funcţia de primar şi cea de membru în Consiliul de Administraţie al Şcolii Gimnaziale nr. 1 din localitate.
Voicu Murariu a anunţat că va ataca în instanţă decizia ANI.