Băsescu: România a plătit inconsecvenţa politicienilor în relaţia cu UE VIDEO

Preşedintele Traian Băsescu susţine că monitorizarea României pe justiţie de către Comisia Europeană ar fi încetat până acum dacă nu ar fi fost tentativele de desfiinţare a Agenţiei Naţionale de Integritate şi Departamentului Naţionale Anticorupţie, de care se fac vinovaţi unii politicieni.
Adrian Ilie
02 feb. 2012, 10:13
Băsescu: România a plătit inconsecvenţa politicienilor în relaţia cu UE VIDEO

„Sunt unele lucruri cu care Uniunea Europeană nu face compromisuri. România a plătit extrem de scump inconsecvenţa politicienilor: înfiinţarea ANI şi apoi desfiinţarea ei, înfiinţarea DNA şi apoi tentativa de desfiinţare a sa, tentative de la politicieni care au discreditat România consistent şi a fost o luptă formidabilă să explici că a fost o greşeală, că politicienii români nu sunt antieuropeni”, a declarat Băsescu în cadrul unui eveniment organizat pentru a aniversa cinci ani de la aderarea României la UE.

Preşedintele susţine că fără aceste ezitări ale României, Mecanismul de Cooperare şi Verificare pe justiţie ar fi fost deja ridicat. În schimb, s-au făcut paşi care dau speranţe că MCV va fi totuşi ridicat: asumarea răspunderii Guvernului pe Codurile din justiţie, Legea responsabilităţii magistraţilor, schimbarea criteriilor pentru accesul la Înalta Curte de Justiţie şi Casaţie şi Legea „micii reforme”.

„Imediat ce am fost consecvenţi, Uniunea a recunoscut aceste consecvenţe. Deci marea problemă a fost la noi”, a spus Băsescu.

Pe de altă parte, Băsescu a afirmat că ascensiunea partidelor eurosceptice şi chiar antieuropene reprezintă un risc pentru România, un exemplu fiind atitudinea Olandei faţă de intrarea României în spaţiul Schengen, poziţie pe care Băsescu o califică dreptu un abuz.

„Trebuie să recunosc că o oarecare ascensiune a unor partide antieuropene în guvernele europene deja îmi creează o îngrijorare pe care am spus-o şi în ultimul Consiliu. Chiar dacă nu sunt publice lucrările de la Consiliu trebuie să vă spun că am remarcat abuzul Olandei împotriva României şi Bulgariei. Astfel de atitudini ne fac suspicioşi dacă nu cumva se pot întâmpla astfel de acţiuni şi din partea altor ţări”, a spus Băsescu.

DailyBusiness
Salarii explozive în România! Joburi de peste 10.000 lei pe lună și oportunități uriașe pentru câteva domenii în creștere
Spynews
Anunț ANM de ultimă oră! A fost emis cod galben de vreme severă. Zeci de județe, sub atenționare
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Ce a putut să găsească o fetiță de 3 ani în pietriș. Părinții au rămas muți de uimire când au văzut comoara descoperită
Capital.ro
Regulă nouă la bloc 2025. Interzis pentru românii care stau la bloc. Amendă de 6.000 de lei pentru vecini
Playtech.ro
Cum trebuie reglată tetiera din maşină pentru a te proteja în caz de accident. Prea puţini şoferi ţin cont
DailyBusiness
Busu, la un pas de moarte. Cine l-a salvat pe prezentatorul de la Pro TV: „Mi-a rupt cinci coaste și îi mulțumesc”
Adevarul
Ce se ascunde în spatele propunerii lui Nicușor Dan de a negocia cu Antonescu și Lasconi o ieșire din cursa pentru Cotroceni
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Insula din Grecia perfectă pentru familii. Priveliștile sunt spectaculoase, iar apele calme sunt ideale pentru înotătorii începători
Spynews
Cine sunt și cum arată surorile lui chef Alexandru Sautner. Doina Militaru și Cristina Iacob au gătit pentru jurați și au primit cuțitul de argint
Evz.ro
Zodiacul iubirii pentru aprilie. Plăceri senzuale și ispite noi. Nu toate semnele vor rezista tentațiilor
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
kanald.ro
La ce sumă a ajuns pensia minimă în aprilie 2025, după indexarea de 10%
Cancan.ro
Usher, vrăjit de o româncă! Cine e Roberta Maria, bomba sexy care a petrecut pe Arena O2, din Londra, cu artistul internațional
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Anunțul serii despre Ion Iliescu. Ce se va întâmpla cu fostul președinte al României
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
stirilekanald.ro
A murit! Fiica sa a făcut anunțul cutremurător
Florin Busuioc, internat de urgență la spital: „A fost o formă urâtă de gripă, m-a dărâmat complet”
MediaFlux
Anunț pentru toți românii care plătesc facturi la curent prin PPC (fostă Enel) sau Hidroelectrica. Cât va costa energia electrică de la 1 iulie
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cum a rămas Vladimir Putin fără vodca lui preferată: povestea unei bătălii legale orchestrate la București