Ai părul ondulat de la natură şi-l porţi doar legat în coadă sau, cel mult, îţi defineşti buclele şi gata. De ce n-ai îndrăzni mai mult? Te provocăm să încerci un stil diferit în fiecare zi a săptămânii.
LUNI: Cocul „gogoaşă”
Cumpără un burete mediu pentru coc şi două elastice de culoarea părului. După ce îţi speli părul, aşteaptă să se usuce pe jumătate, apoi aplică un ulei sau un balsam de descurcare (fără clătire) şi descurcă-l cu un pieptene cu dinţi rari, apoi usucă-l normal. Prinde-ţi părul la ceafă sau în creştet, strecoară coada prin burete şi apoi trage părul peste el, astfel încât să-l acoperi. Netezeşte bine, pune al doilea elastic peste bază şi răsuceşte părul rămas (aplică puţin fixativ) în jurul cocului.
Iata trucuri pentru un par lung si sanatos
MARŢI: Coada buclată
Spală-ţi părul în ajun, usucă-l pe jumătate şi apoi aplică un basalm fără clătire, descurcă-l şi aşteaptă un sfert de oră să usuce încă puţin. Răsuceşte-ţi apoi părul într-un coc în creştet şi dormi cu el peste noapte. Dimineaţă, desfă-ţi părul, perie-l şi prinde-l într-o coadă ridicată (dar nu în creştet) şi fixează-l cu un spray flexibil pentru coafat.
Vezi cum iti porti parul daca esti create pe cosmopolitan.ro.