Ceferiştii ameninţă din nou cu GREVA. Vezi ULTIMATUMUL dat Ministerului Muncii

Sindicatele din sectorul feroviar vor demara procedurile de declanşare a conflictului colectiv de muncă, dacă vineri sau luni, 28 aprilie, nu va fi semnat acordul cu Ministerul Muncii privitor la preluarea clauzelor din contractul colectiv de muncă care a expirat deja, a declarat vineri Gheorghe Frăţică, preşedintele Federaţiei Mişcare Comercial.
Filip Stan
25 apr. 2014, 10:48
Ceferiştii ameninţă din nou cu GREVA. Vezi ULTIMATUMUL dat Ministerului Muncii

„Aseară (joi, n.r.), am primit avizul de legalitate de la Ministerul Muncii, necesar pentru semnarea acordului privitor la preluarea clauzelor din contractul colectiv de muncă, care a expirat deja. În principal, acordul se referă la creşterea salariilor cu 2,4% pentru următoarele luni, dar şi la respectarea drepturilor prevăzute de lege pentru cei care lucrează în funcţii de execuţie. Va fi vorba de un acord de principiu între părţi (sindicate – Ministerul Muncii), urmând ca în luna iunie sau iulie să ne prezentăm în faţa reprezentanţilor Fondului Monetar Internaţional pentru a-i convinge că s-a făcut o greşeală şi că se impune o creştere a salariilor cu 10%, posibilă după rectificarea bugetară din luna august. În orice caz, dacă astăzi (vineri, n.r.) sau luni nu semnăm acordul cu Ministerul Muncii, vom demara procedurile de declanşare a conflictului colectiv de muncă„, a afirmat Gheorghe Frăţică, citat de Agerpres.

Angajaţii Companiei Naţionale de Căi Ferate „CFR” SA au declanşat, miercuri dimineaţă, un protest spontan care a determinat oprirea în staţiile de cale ferată, pe întreaga reţea feroviară, a 278 de trenuri de călători, în intervalul orar 7.00 – 9.00.

Federaţiile sindicale din transportul feroviar anunţaseră, în urmă cu o săptămână, că ar putea declanşa conflictul colectiv de muncă începând cu data de 23 aprilie, dacă până atunci nu vor fi încheiate noile contracte colective de muncă, cu prevederi favorabile salariaţilor.

În context, administraţia CFR Călători a amintit că, pentru încheierea noului contract colectiv de muncă, au fost derulate toate etapele prevăzute de lege.

 

DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Cine este câştigătorul Survivor România 2025: Când se difuzează marea finală
Fanatik.ro
Zodiile care vor avea noroc cu carul imediat după Paște. Au reușite pe toate planurile, vine o perioadă cu miracole în viața lor
Capital.ro
Candidatul pe care îl va susține Călin Georgescu: Are cel mai bun profil de președinte
Playtech.ro
A murit una dintre cele mai frumoase actriţe din România! Rolurile emblematice rămâe în sufletul tuturor. Ce păcat...
DailyBusiness
Vouchere de vacanță 2025. Guvernul aprobă normele de accesare! Ce trebuie să facă bugetarii pentru decontare
Adevarul
Originea raportului CIA privind soldați sovietici care ar fi fost prefăcuți în stană de piatră după întâlnirea cu un OZN
wowbiz.ro
Al patrulea deces la Spitalul Sfântul Spiridon din Iași! Gabriela Ștefănescu este doctorița care a fost găsită moartă după ce a participat la un simpozion medical. Ce au arătat rezultatele venite de la INML
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
Se construiește un TGV românesc. Trenuri rapide, cu 200 km/h
Ego.ro
Ce a pățit Armin. Nicoară, imediat după ce a devenit tată! Probleme cu botezul și... EXCLUSIV
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Program STB de Paște 2025. Cum circulă autobuzele, troleibuzele și tramvaiele în noaptea de Înviere
Cancan.ro
Cine este, de fapt, mama lui Rareș Ion? Femeia e șefă la stat și are un salariu uriaș
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Durere pentru Elena Udrea. Anunț cumplit chiar din spatele gratiilor. Alexandrov știa deja
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
stirilekanald.ro
Imagini cutremurătoare cu Rareș Ion, tânărul care a murit după supradoză, filmate de Maru. Se vede clar cum i-a procurat substanțe interzise, deși neagă că ar avea o implicare. Prietena lui Rareș rupe tăcerea: "Își bătea joc de el"
Inca o moarte suspecta in randul angajatilor de la cel mai mare spital din Iasi: „Sunt ca negrii pe plantatie”
MediaFlux
Exclusiv! Ioana Tufaru, prinsă că bea alcool și fumează în timp ce este gravidă! VIDEO
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
„Farmacia verde” din curte. Cristela Georgescu dezvăluie secretele unei plante-minune: Uscați sau faceți ceai