Butcher: Achiziţionarea F-16, un punct de referinţă în realizarea şi menţinerea securităţii regionale

Achiziţionarea aeronavelor F-16 reprezintă un punct de referinţă în întărirea 'excelentelor' relaţii dintre Statele Unite şi România şi în realizarea şi menţinerea securităţii regionale, a declarat marţi însărcinatul cu afaceri al SUA a.i. Duane Butcher, cu ocazia recepţiei organizate la Bucureşti de Lockheed Martin, se arată într-un comunicat de presă remis de Ambasada SUA la Bucureşti.
Iulian Tudor
13 mai 2014, 20:24
Butcher: Achiziţionarea F-16, un punct de referinţă în realizarea şi menţinerea securităţii regionale

„Este o plăcere şi o onoare să mă aflu aici cu dumneavoastră în această seară pentru a sărbători o realizare plină de semnificaţii, achiziţionarea de către România a aeronavelor F-16 produse de Lockheed Martin. Această decizie îndrăzneaţă este integral în conformitate cu obiectivele afirmate ale naţiunii dumneavoastră şi va constitui un pilon fundamental în cadrul parteneriatului nostru strategic în continuă dezvoltare”, a spus Butcher, în discursul său, potrivit Agerpres.

Potrivit acestuia, programul şi pregătirea aferentă sosesc într-un moment extrem de important pentru regiunea Mării Negre.

„Prin utilizarea unei noi platforme de armament cum este aeronava F-16, România demonstrează un angajament ferm în domeniul apărării, în asumarea unui rol de primă mărime în stabilitatea regională şi a unei contribuţii semnificative la apărarea colectivă în cadrul NATO. Achiziţionarea unui tip de avion de vânătoare care va fi complet interoperabil cu NATO şi în special cu forţele Statelor Unite este un pas important pentru transformarea forţelor aeriene române într-o categorie de forţe armate moderne şi interoperabile. F-16 va furniza capacitatea unei reacţii puternice şi eficiente în cazul unei agresiuni la nivel regional, capacitate extrem de necesară la graniţele NATO”, a arătat oficialul SUA.

El a susţinut că aeronavele F-16 au acumulat o experienţă ‘extraordinară’ în privinţa fiabilităţii, eficienţei şi a capacităţii de a rămâne relevante pe termen lung.

„Apreciem angajamentul consecvent al autorităţilor române pentru creşterea bugetului apărării în vederea atingerii standardului NATO de 2% din PIB. Acesta este un imperativ necesar pentru ca forţele armate să îşi planifice capacităţile pe termen mediu şi lung. Este în acelaşi timp un element important în efortul de a îşi asuma un rol de primă mărime printre ceilalţi aliaţi din cadrul NATO. Doresc să îmi exprim aprecierea pentru tenacitatea şi curajul liderilor politici şi militari care au sprijinit consecvent acest proiect important”, a mai declarat Butcher.

La evenimentul organizat de Lockheed Martin a participat şi premierul Victor Ponta. „Am participat la un eveniment privat organizat de Lockheed Martin pentru marcarea faptului că România a intrat în familia celor care utilizează avioanele multirol F16. Am spus doar un singur lucru: că mă bucur că, după foarte mulţi ani în care acest proiect important pentru România a fost amânat, am semnat anul trecut contractul de achiziţie. Sunt cel puţin trei motive pentru care era necesar acest lucru. În primul şi în primul rând pentru că România trebuie să-şi arate şi prin gesturi practice, nu doar prin declaraţii politice, ataşamentul faţă de parteneriatul strategic cu SUA şi cu NATO. În al doilea rând pentru că militarii români – şi aici vorbesc de aviatorii militari, dar mă refer la toţi – trebuie să aibă la dispoziţie echipament şi tehnologie de ultimă generaţie. (…) Şi, în al treilea rând, o bucurie specială pentru o generaţie nouă de piloţi care acum, deja, au început pregătirea şi care vor putea, după ce-şi termină pregătirea, după ce sosesc avioanele multirol F16 româneşti, vor putea să dovedească – eu mi-am exprimat această încredere – că vor fi cei mai buni piloţi de F16 din NATO”, declara prim-ministrul la finalul recepţiei de la Cercul Militar Naţional.

DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Spynews
Fulgi de ovăz și mere! Rețeta pe care o mănânci zilnic și slăbești
Bzi.ro
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum: „E bolnavă?”
Fanatik.ro
Marian Golea știe ce zodii vor avea noroc ceresc tot restul anului. Acești nativi sunt numărul 1 și au parte de tot ce își doresc
Capital.ro
Verdictul care îl îngroapă pe Călin Georgescu. Anunțul făcut chiar azi, 23 februarie: „Blocare imediată”
Playtech.ro
Dovada că NATO se pregăteşte de război cu Rusia! Ce se construieşte în estul Europei pentru lupta finală
DailyBusiness
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
Adevarul
Lecțiile istoriei: ce au pățit rușii, acum 85 de ani, când au invadat Finlanda. Istoric: „Exact același lucru se întâmplă și în Ucraina”
wowbiz.ro
Cum a apărut Sabrina, fosta soție a lui Andrei Perneș, la înmormântarea lui?! Imaginile DURERII
Spynews
Primele declarații ale familiei lui Andrei Perneș, după înmormântare! Clipe sfâșietoare pentru sora lui: ”Încă aștept să te mai văd” | FOTO
Spynews
Prognoza meteo în perioada 24 februarie – 28 februarie. Valul de ger aduce temperaturi extreme. Când se încălzește vremea
Evz.ro
Zodii cu succes în carieră. E timpul să-și renegocieze contractele
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, în costum de baie. Neverosimil: cât a putut slăbi!
kanald.ro
Sabrina, fosta soție a lui Andrei Perneș, de nerecunoscut la înmormântare! În ce ipostază neașteptată a fost surprinsă
Cancan.ro
Sora lui Andrei Perneș trăiește o reală DRAMĂ! Ce a făcut la câteva ore de la înmormântarea fratelui său
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu a primit verdictul final. Anunțul așteptat de România: CCR va pronunța...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
George Simion, acces controversat la convenția conservatorilor americani
MediaFlux
PPC, DECIZIE importantă pentru toți clienți! ESTE OBLIGATORIU! Se poate TĂIA CURENTUL
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ana-Maria Trăsnea, românca doritoare în Bundestag: o nouă șansă la alegerile din Germania