„Constat că a trecut un termen nepermis de lung de la consfinţirea unui rezultat dezastruos pentru PP-DD la alegerile europarlamentare fără ca cineva din conducerea partidului să aibă vreo reacţie.
Înţeleg să-mi asum partea mea de vină pentru acest rezultat, pentru că, deşi am conştientizat din timp derapajele, am preferat să tac dintr-o prietenie şi o loialitate greşit îndreptată până astăzi, când demisionez din toate funcţiile politice, inclusiv din grupul parlamentar al PP-DD şi voi activa ca deputat neafiliat”, a declarat Diaconu, potrivit Agerpres.