PROGNOZA METEO. Temperaturile urcă până la 30 de grade

PROGNOZA METEO. Meteorologii anunţă o vreme extrem de caldă pentru această perioadă, însă înnorările şi precipitaţiile vor apărea pe finalul zilelor.
Filip Stan
27 mai 2014, 13:56
PROGNOZA METEO. Temperaturile urcă până la 30 de grade

PROGNOZA METEO. Pentru miercuri meteorologii anunţă tot o vreme în general instabilă, dar mai caldă decât în mod obişnuit la această dată în regiunile extracarpatice, în timp ce în restul ţării amiaza vine cu temperaturi ce se vor situa în jurul celor normale pentru această perioadă. În nordul, centrul şi estul teritoriului, precum şi în zona montană, îndeosebi după-amiaza şi seara, vor fi înnorări temporar accentuate, averse, cu tunete, fulgere şi rafale de vânt. Se vor strânge cantităţi de apă de peste 25 l/mp şi este posibil să cadă grindină. În restul zonelor, soarele domina cerul, iar astfel de fenomene îşi vor face apariţia pe alocuri. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 22 Crişana, Maramureş şi Transilvania şi 30 de grade în Muntenia şi Moldova.

Citeşte şi PROGNOZA METEO pe două săptămâni

VREMEA ÎN BUCUREŞTI. Miercuri, vremea rămâne în continuare mai caldă decât în mod obişnuit pentru sfârşitul lunii mai, cu o temperatură maximă de 29…30 de grade. Ziua începe cu soare, dar după-amiaza şi seara se adună noriişsi vor fi condiţii pentru averse, descărcări electrice şi scurte intensificări ale vântului.

PROGNOZA METEO. Vremea rămâne în general instabilă şi pe parcursul zilei de joi când norii ameninţători îşi vor face apariţia şi vor lăsa ploi de vară, cu fenomene electrice şi rafale de vânt, la munte şi local în vestul, centrul şi nordul teritoriului. Începând din orele serii şi pe parcursul nopţii, fenomenele asociate instabilităţii atmosferice se vor manifesta cu precădere în regiunile sudice şi sud-estice. Meteorologii vorbesc şi despre cantităţi de apă mai importante şi despre căderi de grindină. Temperaturile maxime vor pleca de la 20 de grade în Maramureş şi Crişana şi se opresc tot la 30 de grade în sudul Moldovei şi în Muntenia.

VREMEA ÎN BUCUREŞTI. Joi, se înrăutăţeşte vremea. După o primă parte a zilei cu soare, începând din orele serii şi mai ales pe parcursul nopţii, se adună norii de furtuna ce vor lăsa averse, descărcări electrice şi intensificări de scurtă durată ale vântului. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 28 de grade.

PROGNOZA METEO. Vineri, instabilitatea atmosferică va fi la cote ridicate în toate regiunile. Sunt aşteptate averse, însoţite de fenomene electrice, rafale de vant pe arii extinse în jumătatea de est a ţării, unde şi cantităţile de apă vor fi mai însemnate şi local în restul teritoriului. Temperaturile maxime vor scădea cu până la 9….10 grade, cu precădere în sudul şi în estul ţării şi se vor încadra între 17 în nordul Moldovei şi în depresiuni şi 24 de grade, izolat, în Dobrogea.

VREMEA ÎN BUCUREŞTI. Vremea va fi instabilă şi se va răci semnificativ faţă de ziua anterioară. Nori groşi vor acoperi cerul şi va ploua. Nu sunt excluse descărcări electrice şi intensificări de scurtă durată ale vântului. Termometrele nu strâng mai mult de 21…22 de grade.

PROGNOZA METEO. Weekendul incepe cu vreme răcoroasă, chiar rece pentru această dată în nordul şi centrul ţării, astfel că la amiază temperaturile vor pleca de la numai 13 grade în unele zone din ţară şi abia vor atinge 23 de grade în Lunca Dunării şi în Dobrogea. Plouă pe arii relativ extinse în estul ţării şi local în rest, iar vântul este destul de agitat. Începând de duminica însă, valorile termice vor marca o creştere uşoară, astfel încât, treptat, vremea va deveni normală pentru începutul lunii iunie. Îndeosebi în timpul după-amiezelor vor fi averse şi descărcări electrice în zonele de deal şi de munte, iar pe arii mai restrânse şi în restul ţării.

DailyBusiness
Revoltă la ANL: Angajații acuză sabotaj guvernamental și cer stoparea reorganizării care lasă zeci de oameni pe drumuri!
Spynews
Adrian Minune a recunoscut că a înșelat-o pe Cati Simionescu! Cum a reacționat soția manelistului, după ce a aflat totul: ”Am 200 de gagici, nu una”
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Cele mai avantajate zodii în vara lui 2025. Patru nativi vor avea 3 luni pline de belșug
Capital.ro
Taxă obligatorie pentru șoferii din România. Regulă pentru românii care dețin două mașini
Playtech.ro
De câte ori se încarcă voucherele de alimente până în 2027. Suma oferită de stat românilor cu venituri mici
DailyBusiness
Ce pensie vei avea după 40 de ani de muncă? Cum se calculează și ce influențează suma finală
Adevarul
Ce efecte produce puciul din USR. „Un partid care funcționează pe bază de interes. Elena Lasconi ar putea creşte”| ANALIZĂ
wowbiz.ro
Pericol la Cernobîl: România, în zona de risc?! Sarcofagul care izolează materialul radioactiv, grav avariat în urma unui atac cu dronă
Spynews
Două zodii vor fi cerute în căsătorie până la finalul aprilie! Nativii vor avea parte de surprize uimitoare
Spynews
Tzancă Uraganu recunoaște idila cu Laura Vass, după ce paparazzii Spynews.ro i-au surprins împreună: „Mai pici în ispită”. Cum a reacționat Alina Marymar
Evz.ro
Decizia care schimbă totul. Trump a făcut marele anunț
Ego.ro
Mihaela Tatu, de nerecunoscut! Cum arăta vedeta la 37 de ani... FOTO
Prosport.ro
FOTO. Cum arată arbitra la care s-au dat fotbaliștii pe teren: „Unii mi-au scris pe Instagram”
kanald.ro
Elevii care pot primi 300 de lei de la stat. Condițiile pentru a primi și subvenții de masă, cazare și transport
Cancan.ro
Dalida din Las Fierbinți a băut până nu a mai știut de ea. Și Scărlătescu s-a făcut PRAF
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
S-a dat ordin de la UE. Devine obligatoriu în România! Termen până pe 14 aprilie 2025
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. O femeie e motivul pentru care fiii lui David Beckham nu-şi mai vorbesc
stirilekanald.ro
O tânără de 17 ani s-a trezit cu boala "plămânilor popcorn" după ce a vapat în secret. Avertismentul disperat al mamei sale: "Este o afecțiune mortală și incurabilă"
Primul sondaj care ia în considerare și votanții din diaspora. Cine ar câștiga o finală Nicușor Dan – George Simion
MediaFlux
Programul Rabla 2025. Noua valoare a voucherul pentru maşinile electrice. Ce se întâmplă cu cel pentru diesel
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Victor Ponta și „Sistemul”: când Lupul strigă „Lupul!”