Cătălin Predoiu crede că alegerile prezidenţiale din această toamnă pot fi câştigate de construcţia PNL-PDL.
„Noi ne concentrăm acum pe un proiect politic, să aducem laolaltă PNL si PDL, pe un proiect de ţară care să fie în acord cu dorinţele cetăţenilor români. Da, cred că se poate câştiga”, a spus Predoiu.
Democrat-liberalul a adăugat că „cheia victoriei la prezidenţiale este sprijinirea unui candidat de către toată dreapta, dacă se poate din primul tur, dacă nu, măcar din turul 2”.
„Această construcţie pe care o lucrăm între PNL şi PDL este cheia victoriei”, a spus Predoiu.
Întrebat cine are cheia, Predoiu a răspuns: „Deocamdată, cheia aceasta este în buzunarul PDL pe jumătate, şi în buzunarul PNL cealaltă jumătate. Este o cheie care se compune din două părţi şi pe care noi încercăm să le asamblăm”.
Predoiu: O dreaptă unită şi puternică înseamnă în primul rând fuziunea dintre PDL şi PNL asamblăm”.