Potrivit comunicatului, Mocioi va rămâne deputat independent, urmând ca, în cursul săptămânii, să îşi depună demisia şi din filiala judeţeană a PP-DD, pe care a condus-o până la sfârşitul săptămânii trecute. Prin această demisie, Niculina Mocioi părăseşte şi funcţia de secretar executiv al partidului, la nivel naţional, precum şi coordonarea zonei Hunedoara.
„Am hotărât să demisionez din grupul PPDD deoarece eu şi partidul în care mi-am început cariera politică am ales drumuri diferite. De astăzi nu mai sunt deputat PPDD, ci deputat independent. (…) Plec din PPDD, dar rămân alături de toţi cei care cred că în judeţul Gorj şi în ţară lucrurile se pot schimba, de cei care pun principiile şi interesul public mai presus de interesul de grup sau de victoriile de moment. Le mulţumesc tuturor celor care mi-au trimis mesaje de susţinere în această perioadă şi care şi-au exprimat deja disponibilitatea de a mă urma într-un nou proiect politic. Dar aşa cum am mai spus, nu poţi fii dimineaţa la PPDD şi seara la o altă formaţiune politică”, a spus Niculina Mocioi.
Deputatul Niculina Mocioi, preşedintele organizaţiei judeţene a PPDD Gorj, a fost schimbată, la sfârşitul săptămânii trecute, din funcţie după ce conducerea centrală a partidului a dizolvat Biroul Permanent Judeţean Gorj şi a numit-o preşedinte interimar pe prim-vicepreşedintele PPDD, Diana Voiculescu. Măsura de înlocuire din funcţia de lider al PP-DD Gorj a venit la câteva ore după ce PPDD a obţinut în Gorj funcţia de vicepreşedinte la Consiliul Judeţean, înlocuind un membru PSD, printr-o înţelegere cu alianţa PDL-PNL în urma căreia s-a format o nouă majoritate în cadrul forului judeţean.