Potrivit unui comunicat al ANI, Sergiu Claudiu Maior, viceprimar al municipiului Târgu-Mureş (mandatul 2012 – 2016), s-a aflat în stare de incompatibilitate în perioada iulie 2013 – aprilie 2014, întrucât, în timpul exercitării mandatului de consilier local în cadrul Consiliului Local al Municipiului Târgu-Mureş (mandatul 2012 – 2016), a încheiat un contract de prestări servicii, în valoare de 23.040 lei, cu Primăria Târgu-Mureş, prin P.F.A. Maior Sergiu Claudiu, încălcând dispoziţiile art. 90, alin. (1) din Legea nr. 161/ 2003 si art 75, alin. (1) din Legea nr.393/2004.
ANI arată că la data de 6 septembrie 2013 inspectorii de integritate au mai constatat existenţa stării de incompatibilitate în cazul lui Claudiu Maior, întrucât, în timpul exercitării mandatului de consilier local, a încheiat un contract de prestări servicii, în valoare totală de 35.840 lei, cu Primăria Municipiului Târgu-Mureş, prin P.F.A. Maior Sergiu Claudiu.
Agenţia a constatat starea de incompatibilitate şi în cazul altor doi aleşi locali.
Astfel, Ioan Şoimuşan, viceprimar al comunei Şieuţ, judeţul Bistriţa-Năsăud, s-a aflat în incompatibilitate în perioada 29 iunie 2012 – 17 decembrie 2013, deoarece a deţinut şi funcţia de administrator al unei societăţi comerciale.
Traian Nicolae Ursaleş, primar al Comunei Meteş, judeţul Alba, s-a aflat în incompatibilitate în perioada 26 septembrie 2008 – 22 februarie 2013, întrucât el a deţinut simultan şi calitatea de reprezentant al Consiliului Local Meteş în Consiliul de Administraţie al Şcolii cu clasele I-VIII Meteş.
Persoana faţă de care s-a constatat starea de incompatibilitate este decăzută din dreptul de a mai exercita o funcţie sau o demnitate publică pe o perioadă de 3 ani de la data eliberării, destituirii din funcţia ori demnitatea publică respectivă sau a încetării de drept a mandatului. Dacă persoană a ocupat o funcţie eligibilă, nu mai poate ocupa aceeaşi funcţie pe o perioadă de 3 ani de la încetarea mandatului.