ARGENTINA vs. IRAN 1-0. Iranul a luptat EROIC, Messi a salvat Argentina în PRELUNGIRI la CM 2014

ARGENTINA vs. IRAN 1-0. Argentina s-a calificat în optimile de finală ale CM 2014, însă a suferit mult în întâlnirea cu Iranul. Lionel Messi a marcat golul izbăvitor, în primul minut al prelungirilor.
Daniel Spătaru
21 iun. 2014, 10:21

ARGENTINA vs. IRAN 1-0. CM 2014 este un Mondial al surprizelor şi are toate şansele să fie considerat cel mai spectaculos turneu final din istorie. Anglia şi Spania îşi fac bagajele să plece acasă, Italia tremură şi ea şi, în general, granzii au mult de suferit în Brazilia.

Sâmbătă seara, la Belo Horizonte, puţin a lipsit să nu bifăm una dintre surprizele colosale ale ultimilor ani. Chiar şi aşa, chinul lui Messi, Aguero, Di Maria şi Higuain, în faţa băieţilor de la Persepolis şi Esteghlal, echipe din campionatului Iranului, ne va rămâne multă vreme în minte.

Iranienii s-au apărat eroic şi au atacat tăios. Defensiva s-a achitat onorabil de sarcini şi pentru că argentinienii au fost la fel de apatici ca în meciul cu Bosnia-Herţegovina, pe care l-au câştigat tot pe final. Acum, Messi şi colegii săi au trăit periculos, iranienii având două ocazii mari de a deschide scorul, ultima dintre ele în minutul 86.

Inspiraţia de moment a lui Messi a fost cea care a salvat Argentina de la o mare ruşine. În primul minut al prelungirilor, starul Barcelonei a dansat cu o minge în colţul din dreapta al careului iranian, şi-a potrivit-o pe stângul şi a şutat-o la colţul lung. Haghighi, portarul iranian, s-a arcuit, dar execuţia a fost perfectă, mingea l-a depăşit şi primul obstacol pe care l-a întîlnit în cale a fost plasa laterală. Gol pentru Argentina, 1-0, iar sud-americanii sunt deja în sferturile de finală, deşi mai au de jucat în grupă cu Nigeria. Sâmbătă noapte, de la ora 01.00, se va juca în această grupă Nigeria – Bosnia-Herţegovina.

Cele mai importante faze ale meciului:

Min. 90+4 Finalul meciului!

Min. 90+1 GOOOL Argentina! Messi a lovit în primul minut al prelungirilor. A şutat de la 18 metri, la colţul lung, mingea s-a dus în poartă cu toată opoziţia lui Haghighi! Iranul a luptat eroic, dar este în genunchi! Argentina – Iran 1-0!

Min. 90 Meciul este prelungit cu patru minute.

Min. 86 Contraatac fantastic al iranienilor, Reza Ghoochannejhad şutează, dar Sergio Romero parează şutul!

Min. 84 Cap Palacio, Haghighi respinge în corner.

Min. 82 Şut puternic Rojo, de pe dreapta, de la 20 de metri, puţin pe lângă poarta lui Haghighi.

Min. 77 Două schimbări la argentinieni. Intră Lavezzi şi Palacio, în locul lui Kun Aguero şi Higuain.

Min. 73 Şut Messi, din lovitură liberă de la 20 de metri, lateral stânga, mingea loveşte plasa laterală.

Min. 67 Ocazie uriaşă a Iranului, cea mai mare a meciului! Dejagah reia cu capul, Sergio Romero respinge cu un reflex spectaculos de sub transversală!

Min. 59 Şut Messi, cu latul, de la 18 metri, mingea trece puţin pe lângă poartă.

Min. 52 Mare ocazie de gol a iranienilor, portarul Romero scoate incredibil! Reza Ghoochannejhad a reluat cu capul la semiînălţime, goalkeeper-ul argentinian a respins cu un reflex!

Min. 50 Zabaleta trage din unghi, din colţul careului de 16 metri, mingea se duce mult pe lângă poartă.

Min. 46 A început repriza secundă a meciului Argentina – Iran.

Min. 45 Finalul primei reprize.

Min. 45 Corner Argentina, fundaşul Federico Fernandez trimite cu capul pe lângă poartă.

Min. 42 Ocazie mare a iranienilor! Jalal Hosseini trimite cu capul puţin peste poartă, în urma unui corner. Portarul Romero era bătut!

Min. 37 O nouă ocazie e Argentinei! Garay reia cu capul peste poartă, din 6 metri, din centrarea lui Messi.

Min. 33 Şut Messi, din lovitură liberă de la 23 de metri, puţin peste poarta lui Haghighi.

Min. 24 O nouă ocazie a argentinienilor, lovitura de cap a fundaşului stânga, Marcos Rojo, trece pe lângă poartă.

Min. 22 Argentinienii presează! Combinaţie Higuain – Aguero în careul iranian, Aguero trage de la 12 metri, dar portarul iranian se arcuieşte şi respinge.

Min. 19 Angel Di Maria trage din poziţie bună, de la 20 de metri, peste poarta lui Haghighi.

Min. 13 Prima ocazie de gol a Argentinei! Higuain nu reuşeşte să-l învingă pe portarul Iranului, deşi a ajuns singur cu acesta, la 7-8 metri de poartă. Atacantul argentinian a şutat în goalkeeper-ul iranian.

Min. 4 Iranienii au prima acţiune de poartă, dar lovitura de cap a lui Jalal Hosseini trece pe lângă.

Min. 1 A început meciul Argentina – Iran.

Componenţa formaţiilor:

Argentina: Romero – Zabaleta, Federico Fernandez, Garay, Marcos Rojo – Gago, Mascherano, Angel Di Maria –
Messi, Higuain, Aguero. Selecţioner: Alejandro Sabella.

Iran: Haghighi – Montazeri, Jalal Hosseini, Sadeghi, Pooladi – Hajsafi, Nekounam, Teymourian, Dejagah – Ghoochannejhad, Masoud Shojaei. Selecţioner: Carlos Queiroz.

Grupa F a Campionatului Mondial de Fotbal 2014 programează sâmbătă partidele etapei a doua, Argentina – Iran (ora 19.00) şi Nigeria – Bosnia-Herţegovina (ora 01.00).

ARGENTINA – IRAN, meciul de la Belo Horizonte, ar putea consfinţi calificarea sud-americanilor în optimile de finală, după victoria secţionatei Albiceleste în prima partidă, 2-1 cu Bosnia, în condiţiile în care cealaltă partidă a grupei, Iran-Nigeria, s-a încheiat 0-0.

Citeşte şi CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Scandal IMENS cu Diego Maradona la CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014

Argentina şi Iran s-au întâlnit până acum o singură dată, în 1977, terminând la egalitate (1-1), la un turneu care a marcat 75 de ani de la fondarea clubului Real Madrid.

La 16 ani după aceea, pe 21 iunie 1998, Iranul obţinea prima sa victorie la Cupa Mondială din Franţa, 2-1 cu SUA.

Argentina are trei victorii din tot atâtea meciuri cu adversari asiatici, învingând de două ori Coreea de Sud (3-1 în 1986, 4-1 în 2010) şi Japonia o dată (1-0 în 1998).

Spynews
Prima persoană AUDIATĂ în cazul morții lui Andrei Versace. E un personaj temut în lumea INTERLOPILOR
Bzi.ro
Loredana Groza a făcut furori, în costum de baie! La 54 de ani, vedeta arată senzațional! – FOTO
Cât cheltuit o familie de români pentru o vacanță de 9 zile în Grecia. Șocul a fost mare: “Prețurile parcă au luat-o razna. Dezămăgitor pentru noi”
Capital.ro
Obligație în România. Trebuie să semneze neapărat contractul. Au început amenzile
Playtech.ro
Scăpăm de caniculă, vine urgia! Urmează 3 zile de furtuni, vijelii și ploi puternice. Zonele afectate
DailyBusiness
Inedit! Primești 15.000 de lei dacă te angajezi
Adevarul
Câți absolvenți au intrat la Politehnică în urma concursurilor de admitere în 2024. La ce facultăți se dă probă scrisă
Spynews
Andrei Versace, bătut cu lopata de un apropiat! Incidentele violente au avut loc după ce “Regele fițelor” i-ar fi furat mașina
Spynews
În ce oraș din întreaga lume e cel mai bine să trăiești. Se află la 500 km de Timișoara, peisajele sunt de vis, iar ahitectura este unică
Evz.ro
Cea mai periculoasă armă din istorie. Poate să facă prăpăd
Impact.ro
Dumnezeule cum arată Monica Gabor acum! NU o mai recunoști, transformare ȘOC
Prosport.ro
FOTO. Sorana Cîrstea, apariție incendiară, într-o rochie verde transparentă, care a lăsat la vedere poate prea mult!
wowbiz.ro
Andrei Versace a sunat la Ambulanță, înainte să fie găsit mort în casă: "A avut niște..."
Cancan.ro
Decizia luată de Lidl, după ce Sânziana Negru și Ștefan Floroaica au aruncat la gunoi produsele lor promovate
Playsport.ro
Ce i-a făcut Ianis Hagi proaspetei sale soții, pe scările bisericii, imediat după slujbă. Toată lumea a început să aplaude
kanald.ro
Motivul pentru care raportul final al necropsiei lui Andrei Versace va fi gata abia peste un an! La ce concluzie au ajuns medicii legiști