Gabriel Mihalache s-a născut pe 8 noiembrie 1971, la Buzău, este absolvent al Academiei de Artă Nicolae Grigorescu din Bucureşti, secţia sculptură, după ce urmase cursurile Şcolii Populare de Artă Bucureşti, tot la secţia sculptură.
În anul 2004, Gabriel Mihalache a devenit membru titular al Uniunii Artiştilor Plasici din România, filiala Buzău, iar în 2008 a obținut premiul pentru grafică în cadrul Bienalei Ion Andreescu de la Buzău.
În urmă cu aproape zece ani, artistul fusese supus unei operații de transplant de rinichi, după ce, o lungă perioadă de timp, făcuse dializă la Spitalul Județean din Buzău.