1. Răcoreşte zona
Când observi că pielea începe să se ridice şi să se formeze băşicuţe, este indicat să faci duşuri sau băi cu apă rece, care să calmeze zona iritată şi să încetinească procesul de decojire. După ce ieşi din baie, tamponează zona afectată cu un prosop curat. Nu freca, pentru că vei accelera decojirea pielii.
2. Opreşte mâncărimea
Evită să te scarpini, pentru că îţi poţi provoca răni ce vor lăsa cicatrici. Atunci când simţi nevoia să te scarpini, foloseşte gheaţă. Pune câteva cuburi într-o cârpă moale şi răcoreşte zona cu mâncărimi.
3. Bea apă
Hidratarea exterioară trebuie completată cu hidratare interioară. Bea multă apă, pentru a-i da pielii toţi nutrienţii de care are nevoie pentru a se repara. Bea cel puţin 10 pahare de apă pe zi dacă observi că pielea începe să ţi se cojească.