Vine unul la doctor şi spune:
– Dom’ doctor am o problemă.
– Spune că de-aia sunt aici.
– Sunt un om de afaceri cu succes, merg cu afaceri în ţară şi când ajung acasă o văd pe nevastă-mea cum mă înşeală cu cel mai bun prie-ten.
– Bine domne, dar eu sunt doctor…
– Lasă-mă să termin. Scot pistolul să-l împuşc şi ea spune: „Stai calm nu te enerva că dacă-l omori faci puşcărie şi eu cu cine te mai înşel? Mai bine stăm la o cafea şi discutăm problema”.
– Da dom’le, dar eu sunt doctor…
– Lasă-mă să termin. În următoarea săptămână la fel. După două săptămâni la fel dom’ doctor. Ajung acasă, o văd cum mă înşeală, eu, furios, scot pistolul, ea spune: „Stai, nu te enerva că dacă-l împuşti ajungi la puşcărie şi eu cu cine te mai înşel? Mai bine stăm, bem câteva cafele şi discutăm problema”. Aşa că dom’ doctor, vroiam să întreb, e sănătos să bei atâta cafea?
***
Doi prieteni erau într-o zi pe terenul de golf. Unul dintre ei tocmai se pregătea să lovească, moment în care zăreşte o lungă procesiune funerară trecând prin apropiere. Tipul se opreşte cu crosa în aer, îşi scoate şapca, închide ochii şi lasă capul în jos, cufundat în rugăciune.
Prietenul său zice:
– Vai, e cel mai frumos şi mai mişcător gest pe care l-am văzut vreodată. Eşti un om absolut nemaipomenit.
Iar celălalt răspunde:
– Ce vrei, am fost căsătoriţi 35 de ani.
***
Când ne trezim? Dacă te trezeşti mai devreme decât ea, o deranjezi, faci zgomot – uite, ai trezit-o şi pe ea, când putea să mai doarmă 15 minute. Dacă te trezeşti după ea, normal, ce-ţi pasă ţie, ce, ăla-i program ce ai tu?
Cât muncim? Dacă termini programul înaintea ei, nu-ţi dai interesul, eşti un indolent, n-o să faci niciodată nimic. Dacă munceşti pe brânci, o laşi prea mult singură, cariera e mai importantă decât ea, normal.
Cum ne îmbrăcăm? Dacă te îmbraci urât, n-ai pic de gust (sau, cum ar spune amică-ta imediat: „dragă, ăsta ţăran o să rămână toată viaţa, degeaba m-am chinuit cu el”). Dacă te îmbraci elegant, sigur te-ntâlneşti cu vreuna.
Sunăm sau nu după ceartă? Dacă o suni, fie nu-ţi răspunde, fie îţi închide plină de draci. Încearcă însă să n-o suni – nu ţi-a păsat deloc de suferinţa ei!
Cum ne comportăm în societate? Dacă eşti liniştit şi stai la locul tău, eşti mototol. Dacă spui vreun banc, vrei să atragi atenţia. Cui vrei să-i atragi atenţia?
Cumpărăm flori? Dacă nu-i duci flori, eşti mitocan, pun pariu că n-ai reţinut nici măcar ce flori îi plac. Dacă-i cumperi flori, ai ceva pe conştiinţă, e clar că ai făcut tu ceva.
E ziua ei. Ce facem, de unde ştim? Să nu-ţi aduci aminte când e ziua ei, e cel mai clar semn că n-o iubeşti; dacă îţi aduci, sigur ţi-a spus cineva.