Aceasta metoda este relativ simpla si cu efecte imediat vizibile. Iata care sunt pasii acestei proceduri:
Periajul
Pentru acest pas, ai nevoie de o perie speciala, cu actiune de exfoliere. Este de fapt un aparat cu un mic mecanism electric si mai multe capete, in functie de tratamentul pe care vrei sa-l faci. Daca ai tenul gras, poti face mai multe sedinte de microdermabraziune pe saptamana, mai ales in zona nasului si a fruntii. Miscarile cu aparatul trebuie sa fie fine si circulare.
Peeling-ul
Dischetele pentru peeling sunt la fel de usor de folosit ca si cele pentru demachiat. Numai ca, de data aceasta, nu este vorba despre o lotiune demachianta, ci de o solutie acida cu efect de peeling. Aceasta operatiune usor de realizat necesita totusi o lectura atenta a recomandarilor de pe ambalaj, din motive de siguranta.
Continuarea pe Lyla.ro