Mihaela Mihai se luptă de doi ani să afle cine i-a spart conacul din satul Măgura, comuna Bezdead, judeţul Dâmboviţa, iar rezultatul anchetei i se pare incredibil. În timpul unei alte spargeri, infractorii au omorât un bărbat cu o bâtă de baseball, apoi au recunoscut că erau pregătiţi să acţioneze identic şi în cazul cântăreţei. Mihaela Mihai are însă altă variantă. După o viaţă de artist, Mihaela Mihai e spaima autorităţilor. Nemulţumită că nu s-a recuperat nimic din obiectele furate, evaluate la peste 30.000 de lei, artista susţine că poliţia a pus cazul ei în cârca infractorilor criminali fără probe şi a contestat fără succes soluţia autorităţilor.
Coşmarul unei foste mari cântăreţe: „Îmi punea droguri în cafeaua pe care o pregătea dimineaţa”
Chiar dacă au trecut doi ani, Mihaela Mihai îşi aminteşte totul perfect: „Hoţii mi-au răscolit casa ca-n filme, am fost în stare de şoc două săptămâni. Poliţia a adus un câine antrenat care s-a oprit la poarta vecinului căruia i-am lăsat cheile de la poartă, să le dea animalelor de mâncare în lipsa mea. Poliţiştii n-au luat în considerare proba, spunând că e normal să ia urma omului care vine des pe aici. Însă el nu a avut niciodată cheia casei… Apoi, tot ei au spus că spargerea nu putea fi dată decât de cineva care cunoştea cei patru câini care erau liberi în curte. Au cerut urgent mandat de percheziţie pentru nişte suspecţi. Doamna procuror a autorizat percheziţia după trei zile. După două luni m-au anunţat că i-au prins pe spărgătorii care între timp omorâseră cu o bâtă de baseball un bătrân pentru a-i fura economiile din casă. Hoţii au recunoscut că şi la mine veniseră cu bâta respectivă”.
Hoţii prinşi, pagubă totală e deznodământul oficial. „Poliţia a pretins că, interogaţi ce au făcut cu bunurile furate de la mine, infractorii au spus că le-au aruncat pe gârlă. Aş fi oare atât de proastă încât să-i cred?! Poliţia a închis dosarul fără măcar să răspundă la plângerea mea. E o practică să li se pună în cârcă unor infractori dovediţi şi alte dosare nesoluţionate. Sunt convinsă că spargerea a fost dată la ordinul fostei echipe de la Primăria Bezdead, cu care eu eram în proces penal pentru abuz. S-a întâmplat la 10 zile după ce au fost trimişi în judecată. În mod ciudat, au furat aparatură audiovideo, două laptopuri cu toată arhiva mea şi gablonţuri. N-au luat o haină scumpă de blană şi nici bani. Bijuterii nu erau, că le ţin în seif, la bancă. N-am recuperat nimic şi am convingerea că spargerea a fost comandată şi atât Poliţia, cât şi magistraţii din Pucioasa sunt complici cu infractorii”, acuză Mihaela Mihai.
Mai multe detalii pe ziarulring.ro