1. Rozmarinul– Stimulant si drenant, rozmarinul este cunoscut pentru tratarea tulburarilor de digestie si pentru sustinerea ficatului in functia sa de dezintoxicare. Uleiul esential de rozmarin favorizeaza lipoliza. Cel mai bine ar fi sa mergi la un farmacist, care sa iti faca un amestec de uleiuri esentiale si uleiuri vegetale.
Daca nu ai aceasta posibilitate, mizeaza pe calitatile tale de chimist si amesteca: 1 ml de ulei esential de rozmarin verbenone, 1 ml de ulei esential de rozmarin camforat, 1 ml de ulei esential de chiparos verde, 1 ml de ulei esential de ienupar si 26 ml de ulei vegetal de calophyllium. Maseaza burta, soldurile, spatele si plexul solar de doua ori pe zi.
Uleiul esential de rozmarin nu este recomandat femeilor insarciante, celor care alapteaza sau copiilor.
Administrat pe cale orala in doze mari, uleiul esential de rozmarin poate deveni toxic.
2. Papadia
Papadia are proprietati de stimulare, solicitand organismul sa consume energia, deci sa arda grasimi. Ea este cunoscuta pentru virtutile sale diuretice.
Papadia este contraindicata in caz de ocluzie sau de calculi ai cailor biliare.
3. Arborele de cola (Cola acuminata)
Pentru ca sunt bogate in cafeina, fructele arborelui de cola stimuleaza metabolismul si favorizeaza lipoliza. Poti lua capsule cu extract uscat de cola, potrivit dozelor din prospect. Este bine sa incepi cu cea mai mica doza indicata si sa nu depasesti niciodata doza maxima. Din cauza continutului ridicat de cafeina, tratamentele cu extract de cola pot duce la tahicardie, cefalee, insomii.
Articol integral la: curademiere.ro.