Ponta: Moţiunea de cenzură a rămas fără obiect după decizia CCR VIDEO

Premierul Victor Ponta a afirmat, miercuri, că moţiunea de cenzură care urmează să fie dezbătută săptămâna viitoare de Parlament a rămas fără obiect, după decizia CCR care a declarat constituţională OUG 45/2014 privind modificarea legii pentru alegerea preşedintelui României.
Romania TV
17 sept. 2014, 11:38
Ponta: Moţiunea de cenzură a rămas fără obiect după decizia CCR VIDEO

„Văd această decizie aşa cum văd toate deciziile (CCR – n.r.), se respectă şi cred că în felul acesta moţiunea de cenzură de luni a rămas fără obiect, dar, sigur, o să venim. Mi se pare un semnal foarte bun pentru Guvern faptul că ordonanţa referitoare la alegerile prezidenţiale a fost declarată de către Curtea Constituţională ca fiind constituţională, asta este cel mai bine„, a spus Ponta, la Camera Deputaţilor.

Curtea Constituţională a României a respins, marţi, ca inadmisibilă, sesizarea PNL referitoare la OUG 45/2014 privind modificarea legii pentru alegerea preşedintelui României.

Judecătorii au constatat că excepţia de neconstituţionalitate a unei legi sau a unei ordonanţe de urgenţă nu poate forma obiectul acţiunii în contencios-administrativ.

Moţiunea de cenzură ‘Victor Ponta pune în pericol statul de drept. Opriţi fraudarea alegerilor de către PSD’ iniţiată de parlamentarii ACL a fost prezentată miercuri în plenul reunit al Camerei Deputaţilor şi Senatului, iar luni va fi dezbătută şi votată.

Moţiunea de cenzură a fost citită în plenul reunit de deputatul PNL Theodor Nicolescu şi vizează OUG 45/2014 privind modificarea şi completarea Legii pentru alegerea Preşedintelui României şi OUG 55/2014 privind migraţia aleşilor locali.

PNL, EŞEC la CCR: Judecătorii au RESPINS contestaţia privind modificarea Legii alegerii preşedintelui

Liberalii şi democrat-liberalii acuză în text faptul că în ultimele luni în România ‘asaltul asupra democraţiei şi asupra statului de drept a atins cote alarmante’, artizanul acestor ‘acţiuni destabilizatoare’ fiind Guvernul condus de Victor Ponta.

PNL şi PDL arată că pe măsură ce se apropie campania pentru prezidenţiale ‘abuzurile s-au înmulţit şi nu mai există pentru prezidenţiabilul Victor Ponta nicio stavilă în calea nevoii de satisfacere a setei de putere şi ”a pohtei ce-a pohtit’- scaunul de la Cotroceni’. Ei afirmă că prin OUG 55/2014 s-a provocat o delegitimare a aleşilor locali, deschizându-se calea spre ‘un regim autoritar şi arbitrar’.

Semnatarii moţiunii arată că Guvernul PSD a pus în aplicare o ‘adevărată campanie instituţională în scopul fraudării alegerilor’ şi descriu trei paşi în acest sens. Astfel, un prim pas este ‘înarmarea’ prin atragerea de partea sa a aparatului de forţă al statului prin reorganizarea DGIPI ca departament în MAI, prin numirea şefilor IGPR şi a Departamentului de informaţii pentru apărare de către premier şi prin folosirea Curţii de Conturi ca instrument de teroare politică pentru aleşii locali care refuză transferul la PSD.AGERPRES/(AS- autor: Dana Piciu, editor: Mihai Simionescu

DailyBusiness
Cel mai mare producător de carne din România iese din supermarketuri și își deschide propriul magazin. De unde își pot alimenta frigiderele românii
Spynews
A început Săptămâna Patimilor. Tradiții și obiceiuri pentru fiecare zi înainte de Paște
Bzi.ro
Cât costă un tort pentru Paște în cofetăria Gabrielei Cristea: Fanii și-au pus mâinile în cap!
Fanatik.ro
Cum să prepari cea mai bună friptură de miel pentru masa de Paște. Ce trebuie să faci neapărat cu carnea înainte să o pui la cuptor
Capital.ro
Se pot confisca banii sau bunurile. Decizia pentru care românii merg la tribunal. Legea va fi schimbată
Playtech.ro
Economiseşti sau nu dacă faci cumpărături de la ATAC, Metro sau Selgros? Secretul preţurilor mici
DailyBusiness
România evită recesiunea în 2025, dar stă pe un butoi cu pulbere economic. Adrian Vasilescu (BNR): Trebuie să stăpânim inflația!
Adevarul
Țara care ne poate salva de tarifele lui Trump. Economist: „Are o piață enormă, este o țară în curs de dezvoltare”
wowbiz.ro
Armin Nicoară răspunde declarațiilor făcute de Georgiana Lobonț! Artistul a spus public ce a făcut nașa lui după ce el și Claudia Puican au devenit părinți? Nimeni nu se aștepta la asta
Spynews
Alexia Eram a plecat în vacanță! Ce destinație europeană a ales influencerița / FOTO
Spynews
Cât de mare a crescut fiul cel mic al lui Adrian Mutu. Tiago a împlinit 8 ani / FOTO
Evz.ro
Reguli noi la sute de bancomate din toată țara. Măsura a intrat deja în vigoare
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Cătălina Ponor s-a transformat dintr-o gimnastă eroină într-o mamă gospodină. La 37 de ani, marea campioană s-a dedicat familiei
kanald.ro
Cine este șoferul microbuzului care a plonjat în Dunăre. Era turc și avea pașaport bulgăresc
Cancan.ro
Dalida din Las Fierbinți a băut până nu a mai știut de ea. Și Scărlătescu s-a făcut PRAF
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Statul ia bani de la cetățeni. Românii achită minim 5.000 de lei. Decizia care se aplică în toată țara
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Jordan Chiles, rivala Anei Bărbosu, a arătat poate prea mult într-un costum de baie
stirilekanald.ro
Mama Alexandrei, răpusă de durere la priveghi: ”E o sfârșeală în ea, n-am cuvinte”
Doliu in lumea medicala! S-a stins fulgerator la doar 28 de ani: „Drum lin printre ingeri, Emi!”
MediaFlux
Explozie a prețului la polițele RCA în România! Șoferii plătesc cu 60% mai mult în 2025
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Românii care stau la bloc riscă procese și executări silite dacă nu respectă această regulă