Soţul, venind acasă, găseşte soţia cu un amant. Scoate pistolul, zicând: – Hai cu mine! Soţul îi propune amantului: – Hai să facem astfel: eu trag în aer de două ori şi cădem jos amândoi. La care din noi se va apropia mai întâi soţia mea, acela va rămâne cu ea. Soţia aude două împuşcături. Priveşte pe fereastră, apoi strigă: – Ioane, ieşi de sub pat! Boii ăştia s-au împuşcat unul pe altul!
***
După ce au murit, odioşii Nicu şi Leana ajung în Rai. Acolo văd mărul lui Adam şi Leana zice:- Băi Nicule, adu-mi şi mie unul, dar ăla mare şi fain din vârf!Nicu, băiat bun, dă să se urce dar apare şarpele care îl opreşte zicându-i:- Sssstt! Dacă vrei mărul ăla trebuie să munceşti pentru el! Dar aşa cum făceau proletarii pe vremea ta!…Nicu, de frica lu’ Leana, se duce şi lucrează şase zile de la 6.00 la 15.30. Vine înapoi la măr, se suie-n vârf să-l ia, dar apare din nou şarpele:- Sssssttt! Nu-i bine tovarăşe! Tre’ să mai lucrezi şi ore suplimentare şi două duminici şi vii dup-aia!Nicu ce să facă?! Lucrează încă o săptămână până la 18.00 şi trei duminici numai să fie şarpele mulţumit. Se întoarce şi când să ia mărul apare târâtura:- Sssstt! Nu aşa tovarăşe, nu aşa! Ia matale de pe jos, că cele din vârf sunt pentru export!
***
Şeful meu mi-a zis:
– Crezi că poţi să vii sâmbătă la serviciu? Ştiu că e week-end şi poate ai planuri, dar am nevoie de tine…
– Sigur, nicio problemă, am zis, dar e posibil să întârzii, în week-end după cum ştii e un trafic infernal!
– OK, când crezi că o să ajungi?
– Luni!
***
Patru prieteni în vacanţă. La hotel, neavând prea mulţi bani, hotărăsc să doarmă câte doi în cameră. Despre unul dintre ei se ştia că sforăie atât de cumplit, aşa că au convenit să doarmă în cameră cu el pe rând, fiecare câte o noapte. A doua zi dimineaţa, vine primul care a avut onoarea, cu ochii roşii, părul răvăşit etc.
– N-am putut dormi toată noaptea, am stat în fotoliu şi m-am uitat la el.
A doua zi, următorul, rupt de somn şi el:
– Cu sforăitul ăstuia am stat toată noaptea în fotoliu şi m-am uitat la el.
A treia zi, vine al treilea fresh, odihnit, bine dispus. Ceilalţi miraţi:
– Cum ai reuşit să te odihneşti?
– Simplu. Înainte de a ne băga în pat, l-am strâns în braţe, l-am sărutat dulce şi i-am spus noapte bună. N-a închis un ochi toată noaptea!