După ce a petrecut ani de zile în junglă, în încercarea de a civiliza un trib de băştinaşi, misionarul consideră că a venit vremea să se întoarcă acasă. Pe neaşteptate, îşi dă seama că a uitat să-i înveţe un singur lucru: limba engleză. Ca urmare, îl invită pe şeful de trib la o plimbare prin junglă. În timp ce mergeau, preotul arată spre un copac şi spune: „copac”. Imediat, şeful de trib repetă: copac. Apoi misionarul arată o piatră şi spune: piatră. Şeful de trib repetă.
Misionarul e foarte entuziasmat. La un moment dat, aud un foşnet venind dinspre nişte tufişuri. Curioşi, cei doi se apropie şi văd doi băştinaşi implicaţi într-o intensă activitate sexuală. Foarte stânjenit, preotul spune:
– Bărbat pe motocicletă…
Pe neaşteptate, şeful tribului scoate un pumnal şi-i omoară pe amândoi. Misionarul se înfurie îngrozitor:
– Nenorocitule! Mi-am pierdut timpul ani de zile să vă învăţ să vă purtaţi civilizat, să fiţi buni unul cu altul, iar tu i-ai ucis pe bieţii oameni cu sânge rece în câteva secunde!
Şeful de trib se uită calm la misionar, apoi replică:
– Motocicleta mea…