FINLANDA-ROMANIA 0-2. Eficienţă MAXIMĂ: două ocazii, două goluri, trei puncte

FINLANDA-ROMANIA 0-2. România a obţinut a doua victorie în deplasare în campania de calificare la EURO 2016, 2-0 în Finlanda. Ambele goluri au fost înscrise de Bogdan Stancu, în minutele 54 şi 83. Cu 7 puncte în 3 meciuri, tricolorii se află pe locul 2 în grupa F, la două puncte în urma Irlandei de Nord, care a câştigat pe terenul Greciei.
Daniel Spătaru
14 oct. 2014, 14:34

FINLANDA-ROMANIA LIVE VIDEO 0-2. În meciurile cu Ungaria şi Finlanda, ocaziile avute de jucătorii naţionalei României abia dacă se pot număra pe degetele de la o mână.

Nici idei tactice n-au prea avut tricolorii şi parcă nici prea multă tragere de inimă. le-a lipsit fervoarea pe care au avut-o toamna trecută contra ungurilor, dar şi limpezimea tactică pe care păreau s-o fi recăpătat-o la un moment dat, în prima repriză a meciului cu Grecia, de la Atena, primul jucat în actualele preliminarii.

Cu toate acestea, bilanţul reprezentativei noastre este mai mult decât rezonabil: două victorii şi un egal, ambele succese venind pe terenurile unor echipe puternice, Grecia şi Finlanda. În plus, deşi suntem în clasament în urma Irlandei de Nord, să nu uităm că această reprezentativă a jucat deja cu Insulele Faroe, partidă care ar trebui să constituie o formalitate şi pentru tricolori.

În meciul de marţi, de la Helsinki, tricolorii n-au strălucit, ba chiar am putea spune că au fost mai slabi decât în meciul cu Ungaria. Diferenţa a fost că au avut în faţă un aversar mult mai naiv decât maghiarii. În prima repriză jocul a fost de o plictiseală teribilă şi acelaşi curs l-ar fi urmat probabil şi în partea secundă dacă Victor piţurcă nu l-ar fi introdus în joc pe Sânmărtean. Ca şi sâmbătă, cu Ungaria, mijlocaşul Stelei a fost cel care a dat culoare jocului şi a contribuit decisiv la goluri: a executat cornerul din care Bogdan Stancu a deschis scorul şi tot el i-a dat „Motanului” pasa cu care acesta a ridicat scorul la 2-0.

Următorul meci al naţionalei nostre este programat pe 14 noiembrie, acasă, cu Irlanda de Nord.

Min. 90 Finalul meciului.

Min. 83 GOOOOL România! Bogdan Stancu a marcat un gol superb, de la 20 de metri, din pasa lui Sânmărtean! Finlanda-România 0-2!

Min. 81 Lovitură liberă pentru finlandezi, Toivio a şutat mult peste poartă!

Min. 75 Şut Tănase, portarul finlandezilor respinge în corner.

Min. 71 Fază personală a lui Răzvan Raţ, şut din afara careului, peste poartă.

Min. 64 A doua schimbare la finlandezi, a ieşit Hetemaj, a intrat Pohjanpalo.

Min. 56 Ring îl faultează pe Sânmărtean şi primeşte al doilea cartonaş galben, fiind eliminat.

Min. 54 GOOOL România! Bogdan Stancu a marcat cu capul, din 4 metri, în urma unui corner! 1-0 pentru România!

Min. 51 Irlanda de Nord a marcat din nou la Atena, Lafferty a făcut 2-0 în întâlnirea cu Grecia.

Min. 49 Schimbare şi în echipa noastră, Sânmărtean l-a înlocuit pe Alex Chipciu.

Min. 46 Prima schimbare la finlandezi, Riski a intrat în locul lui Pukki.

Min. 46 A început repriza secundă.

Min. 45+2 Finalul primei reprize.

Min. 45 Repriza este prelungită cu două minute.

Min. 45 Pintilii trage din poziţie bună, de la 17 metri, departe de poarta gazdelor. A fost cea mai mare oportunitate a noastră în această repriză.

Min. 44 Al doilea galben în tabăra noastră, Bogdan Stancu a intrat foarte urât la un adversar.

Min. 41 Meciul este foarte slab, până acum consemnându-se o singură ocazie, cea din minutul 14. Finlandezii au iniţiativa, dar sunt destul de naivi în atac, în timp ce ai noştri sunt foarte lenţi şi pierd repede mingea. Tricolorii par obosiţi şi lipsiţi de chef.

Min. 35 Finlanda are o posesie superioară, 56%-44%.

Min. 31 Fază periculoasă la poarta noastră, Pukki şutează în blocajul lui Dragoş Grigore.

Min. 24 Până la jumătatea primei reprize România nu şi-a creat nicio ocazie la poarta gazdelor şi mai grav este că tricolorii construiesc greu, fără a avea idei ofensive precise.

Min. 21 Torje îşi încearcă şutul, însă mingea se duce departe de poarta gazdelor.

Min. 21 Tot în grupa F, Insulele Faroe-Ungaria 0-1, a marcat Adam Szalai.

Min. 14 Prima ocazie a meciului, şutul lui Hatemaj este respins cu un reflex de Tătăruşanu.

Min. 12 Şut Hoban, din afara careului, pe lângă poarta finlandezilor.

Min. 9 S-a deschis scorul la Atena. Irlanda de Nord conduce Grecia, din minutul 9.

Min. 8 Tănase vede primul galben al meciului, după o intrare dură asupra lui Sparv.

Min. 5 Început liniştit de meci, cele două echipe încă sunt în faza de tatonare.

Min. 1 A început partida Finlanda-România. Tricolorii au avut lovitura de începere.

Componenţa formaţiilor:

România: Tătăruşanu – Luchin, Dr. Grigore, Chiricheş, Raţ – Pintilii, Hoban – Torje, Chipciu, Tănase – Stancu.

Finlanda: Mäenpää – Arkivuo, Toivio, Moisander, Hurme – Sparv – Ring, K. Hamailainen, Eremenko, Hetemaj – Pukki.

Întâlnirea are loc la exact la 41 de ani de la înfrângerea ruşinoasă suferită de finlandezi, pe 14 octombrie 1973, în faţa reprrezentativei României, tricolorii câştigând cu istoricul scor de 9-0.

Naţionalele României şi Finlandei au susţinut opt meciuri directe, toate oficiale, primele în preliminariile CE 1972, iar următoarele 6 în preliminariile CM. Cele opt partide se traduc în 6 victorii pentru România şi două egaluri.

Finlanda-România, transmis în direct de la ora 21.45 la TVR 1, TVR HD şi TVR+, se joacă pe Stadionul Olimpic din Helsinki, unde a avut loc şi Olimpiada de vară din 1952. Primul meci susţinut de cele două echipe la stadionul amintit a avut loc pe 22 septembrie 1971, când România a învins cu 4-0, partidă în care Anghel Iordănescu a înscris, fiind la primul meci oficial în Naţională.

Spynews
Cum arată casa prezentatorului de la Insula Iubirii. Radu Vâlcan și Adela Popescu au finisaje premium și au dat pe o baterie de baie 8000 de lei
Bzi.ro
Anca Țurcașiu a făcut furori, în costum de baie, pe Instagram! La 54 de ani, artista arată impecabil!
Fanatik.ro
Afacerea inedită cu care un român simplu a dat lovitura după ce a renunțat la porumb și cartofi. A cultivat fructe, un singur kilogram se vinde și cu 70 de lei