Metz Handball – Oltchim scor 26-26. Româncele mai au nevoie de un punct ca să intre în semifinale

Campioana României la handbal feminin Oltchim Râmnicu Vâlcea a terminat la egalitate, duminică, în deplasare, scor 26-26 (15-15), cu formaţia franceză Metz Handball, în etapa a IV-a din grupa a 2-a principală a Ligii Campionilor.
Romania TV
26 feb. 2012, 18:23
Metz Handball - Oltchim scor 26-26. Româncele mai au nevoie de un punct ca să intre în semifinale

Pentru a se califica în semifinalele Ligii Campionilor, Oltchim trebuie să nu piardă următorul meci, cu Krim Mercator, de la Vîlcea, de duminica viitoare.

Primele minute ale confruntării au fost echilibrate, dar nu pentru mult timp, Oltchim trecând la conducere în minutul 6, 3-4, avantaj pe care l-a majorat pe contraatac Managarova, după o lansare excelentă a lui Huţupan-Dinu, 3-5. La mijlocul reprizei, vâlcencele conduceau cu 9-11 şi apoi, cu 9-13 (min. 19), reuşind să contracareze jocul excelent al centrului advers, Andriuşina. Metz a intrat la time-out, antrenorul Gardillou fiind exasperat şi de cele cinci aruncări în bară ale jucătoarelor sale. Oltchim a avut apoi minute deloc reuşite de joc, cu mingi pierdute uşor, ratările întorcându-se împotriva sa, astfel că, la pauză, tabela arăta egalitatea, 15-15. Echipa vâlceană a marcat un singur gol în ultimele şapte minute.

La reluare, Metz a revenit la conducere, 16-15, după 27 de minute în care a alergat după Oltchim, care şi-a revenit rapid, 16-18 (min. 35). Meciul a continuat pe „contre”, dar şi cu impulsivitate inexplicabilă şi ratări de ambele părţi. Totuşi, Metz a ştiut să-şi revină la timp, detaşându-se la trei goluri, 21-18 (min. 42), în timp ce Oltchim a continuat cu jocul haotic, pigmentat cu pase greşite şi ratări. Brădeanu şi Jovanovici au readus speranţa în tabăra vâlceană, 21-20 (min. 45), două minute mai târziu, Chirilă ratând de la 7 metri egalarea. La scorul 23-21, Oltchim a ratat trei atacuri consecutive, Metz mărindu-şi avansul, 24-21 (min. 50). Cu 6 minute înaintea finalului, Managarova şi Brădeanu au redus la 25-24, prima aducând egalarea, 25-25, când mai erau cinci minute din meci.

Metz a înscris pentru 26-25 (min. 28), ultimele faze ale partidei fiind haotice în ambele tabere, cu greşeli de necrezut la nivel de Liga Campionilor. Rusoaica Andriuşina a fost eliminată, când mai erau 90 de secunde, Metz având doar cinci jucătoare, iar Ardean Elisei a adus egalarea, de la 7 metri, 26-26. Jovanovici făcut intercepţie la atacul următor, dar a pasat greşit, iar Radu Voina a cerut time-out, când mai erau 7 secunde. Nu a mai fost timp pentru un atac real, astfel că scorul final a rămas 26-26, Oltchim făcând cadou echipei franceze primul punct din grupa a 2-a.

Spynews
La mulți ani de Sf. Ilie. Mesaje și urări pentru 2024
Bzi.ro
Adina Buzatu, comparată cu Sharon Stone: A făcut furori în costum de baie, la 47 de ani!
Fanatik.ro
Program Lidl, Kaufland, Carrefour, Auchan, Profi și Mega Image pe timp de caniculă. Orarul magazinelor pentru sâmbătă și duminică, 20 și 21 iulie, weekend cu temperaturi record
Capital.ro
VERDICT BĂSESCU. Nimeni nu credea că vom trăi momentul: N-a picat din cer
Playtech.ro
5 greșeli pe care le faci când folosești aparatul de aer condiționat și îți măresc considerabil factura la curent
DailyBusiness
Numerele la loto care te pot îmbogăți în această seară!
Adevarul
Rusia „nu poate câștiga” în Ucraina. „Nu avem trupe suficiente, aruncăm în luptă și răniții”, spune un propagandist al Kremlinului