Cei şapte tineri sunt prieteni şi au mers la Braşov să petreacă Revelionul. Deşi instalaţia pe cablu şi pârtia erau închise, ei au insistat să urce pe munte ca să se plimbe. La coborâre însă, telescaunul s-a blocat, iar tinerii au rămas suspendaţi.
„Tinerii şi-au exprimat dorinţa de a face o cursă dus-întors. Au urcat acolo şi după 10 minute i-am coborât numai că după 5 minute după ce am deschis telescaunul – vom vedea din ce cauză – instalaţia s-a oprit”, a declarat adminsitratorul telescaunului.
Cele -15 grade Celsius care se înregistrau la 1000 de metri altitudine le-au pus tinerilor viaţa în pericol, aşa că jandarmii, salvamontiştii şi echipajele ISU au plecat de urgenţă spre ei. Din păcate, au fost nevoiţi să meargă pe jos, pentru că turiştii se aflau într-un loc greu accesibil.
„Au fost preluaţi cu nişte materiale tehnice speciale de pe instalaţia de transport a telescaunului şi au fost coborâţi în nişte saci de salvare”, a relatat unul din salvatori.
După 2 ore de stat în frig, cei 7 tineri au coborât în siguranţă. Cu toţii au primit îngrijiri medicale şi sunt în afara oricărui pericol.