18 cupluri şi-au unit destinele imediat după miezul nopţii în faţa Porţii Sărutului, într-o ceremonie care a devenit deja tradiţională la Târgu Jiu. Căsătoriile au fost oficiate de către primarul Florin Cârciumaru, iar mirii au fost trataţi cu tort, şampanie şi flori pentru o taxă de 400 de lei.
„Mă bucur că ceea ce am început în 2000 are continuitate şi a devenit deja o tradiţie ca în noaptea dintre ani să oficiem perechi de tineri care vor să se căsătorească la Poarta Sărutului. Am ajuns deja la 200 de perechi”, a declarat primarul Cârciumaru
Şi la Piteşti, 9 cupluri au spus DA în faţa ofiţerului stării civile. Anul acesta este pentru prima dată când ceremonia nu este oficiată de primarul Tudor Pendiuc, pentru că acesta este reţinut în arest.
Şi în Capitală, în toiul distracţiei, un tânăr a decis să-şi ceară iubita în căsătorie, iar cererea i-a fost aprobată.