Primarul comunei Broşteni, Alexandru Borugă, mergea acasă. El susţine că biciclistul i-a ieşit brusc în cale.”A intrat în faţa mea. Din faţă a venit o maşină, l-a orbit pe el, a intrat în faţa mea cu bicicleta. N-am putut să-l evit„, a explicat acesta, citat de România TV.
Medicii care au ajuns la locul nenorocirii nu au mai putut face nimic pentru biciclist. Omul a murit la scurt timp după accident. Edilul susţine că l-a văzut prea târziu pe bărbat pentru că nu avea semnale luminoase pe bicicletă.
Rudele omului spun însă că omul avea pe el o vestă reflectorizantă. Ginerele celui decedat spune că socrul său fusese la Motru, pentru a face cumpărături.
Biciclistul a mai fost implicat într-un accident rutier, în urmă cu doi ani. Atunci a fost internat în stare gravă la Craiova.