Din scandalul berzelor de la Schitul Goleşti numai păsările şi-au găsit liniştea. Nota de plată după întreaga operaţiune menită să îndepărteze berzele a iscat un scandal. Reprezentanţii primăriei nici nu se gândesc să o achite şi arată cu degetul către localnicul care a făcut plângere la ministerul Mediului.
„Trebuie să plătim neapărat, că a trecut termenul de 30 de zile de când trebuia să plătim. Va trebui să plătească primăria, dar noi nu avem încotro decât să îl dăm în judecată, ca să recuperăm banii”, spune Tudor Ion, viceprimarul comunei Schitu Golești, potrivit digi24.ro.
Localnicul deranjat de exitenţa brezelor din apropierea gospodăriei lui are şi o explicaţie: „Dacă reclam un furt la poliţie, iar poliţistii folosesc masinile sa prindă hotul, ma pune dupa aceea sa platesc benzina politiei?”
Şi ceilalţi săteni au un cuvânt de spus. Banii pentru tot scandalul privind relocarea cuibului de berze trebuie suportaţi de vecinul lor, spun ei.
Între timp, berzele o duc foarte bine în cuibul construit de ele la doar 50 de metri de vechiul adăpost, mai ales că acum s-au înmulţit cu cinci puişori.