Ionuţ Stănescu, tânărul poliţist care s-a sinucis duminică, împuşcându-se în cap, avea 24 de ani şi absolvise anul trecut Academia de Poliţie. Era din Corabia (jud. Olt) şi fusese repartizat la BCCO Constanţa.
Polițistul nu a lăsat niciun bilet de adio, niciun indiciu prin care să-şi motiveze gestul, însă procurorii spun că au toate motivele să creadă că şi-a plănuit în amănunt sinuciderea. Mai mult, el a comis tragicul gest la doar o zi după întoarcerea dintr-o misiune secretă. Există surse apropiate anchetei care spun că poliţistul ar fi avut datorii după ce ar fi pierdut bani la jocurile de noroc. Suma, susţin apropiații, nu era însă atât de mare încât să-l determine să-şi ia viaţa.
Citeşte şi Un poliţist din Dâmboviţa s-a împuşcat în cap
În paralel cu investigațiile procurorilor se desfăşoară și verificări interne. Acestea au scos la iveală că Ionuţ avea dreptul să-Şi ia acasă arma din dotare, un Glock de 9 mm, şi că fusese declarat apt la ultima testare psihologică, din luna martie.