SIMONA HALEP a fost ELIMINATĂ în sferturi la Birmingham

SIMONA HALEP a pierdut cu 6-2, 0-6, 6-7 (4/7) în sferturile de finală ale turneului de la Birmingham, în faţa franţuzoaicei Kristina Mladenovic.
Filip Stan
19 iun. 2015, 05:33

SIMONA HALEP era principală favorită în turneul de la Birmingham, dar vineri, în meciul cu franţuzoaica Kristina Mladenovic, şi-a respectat acest statut doar în primul set. A fost expeditivă, reuşind să şi-l adjudece în doar 26 de de minute, scor 6-2, însă a urmat o cădere inexplicabilă.

După doar un sfert de oră scorul la seturi se făcea 1-1, Mladenovic reuşind un set sec, la 0.

Simona Halep şi Kristina Mladenovic au mers apoi cap la cap în setul decisiv, care s-a decis la tie-break. Chiar şi aici echilibrul s-a menţinut, însă până la scorul de 5-4 pentru Mladenovic. A urmat Simona Halep cu două servicii, însă le-a pierdut pe amândouă, astfel că a cedat meciul, cu scorul de 6-2, 0-6, 6-7. Partida a durat o oră şi 51 de minute.

Pentru atingerea sferturilor la Birmingham, Simona Halep va primi 100 de puncte WTA şi un cec de 16.725 de dolari.

Cele mai importante faze ale meciului:

Game 27 1-0 pentru Mladenovic, care a început la serviciu. Mladenovic a câştigat setul, cu 7-4 în tie-break.

Game 26 Învingătoarea se va decide la tie-break, 6-6.

Game 24 Simona Halep rămâne în meci, câştigând un break şi făcându-şi apoi serviciul, 5-5.

Game 23 Simona îşi pierde serviciul la 15, iar Mladenovic va servi pentru câştigarea meciului.

Game 20 Niciun break în acest set, după ce în primele două seturi s-au consemnat şase break-uri.

Game 18 Echilibrul se menţine, cu fiecare jucătoare făcându-şi serviciul, 2-2.

Game 16 Fiecare jucătoare şi-a făcut serviciul în debutul setului decisiv, scorul este 1-1.

Game 14 Un nou break făcut de Mladenovic, iar franţuzoaica egalează situaţia la seturi, după doar 14 minute.

Game 13 Cinci game-uri la rând pierdute de Simona, două dintre ele fiind break-uri. 5-0 pentru Mladenovic.

Game 10 Simona are un început de meci mai slab şi îi dă prilejul adversarei sale să facă break-ul. 2-0 pentru franţuzoaică.

Game 8 Două game-uri la rând câştigate de Simona la 30 îi aduc româncei primul set al meciului, 6-2, în doar 26 de minute.

Game 6 Game la 0 câştigat de Simona, 4-2. Doar două puncte a pierdut Halep pe propriul serviciu.

Game 4 Simona joace excelent şi îşi face serviciul la 15. 3-1

Game 3 Simona conduce ostilităţile în acest game, are 30-0 şi în cele din urmă face break-ul. Halep preia conducerea în acest meci, 2-1.

Game 2 Simona îşi câştigă serviciul la 15, 1-1 este scorul acum.

Game 1 Simona are 30-0 pe serviciul adversarei sale, iar apoi prima minge de break, 40-30 pentru constănţeancă. În cele din urmă Mladenovic şi-a făcut serviciul, la 40, 1-0 pentru franţuzoaică.

Turneul de la Birmingham a ajuns în faza sferturilor de finală, cele patru partide fiind programate vineri, începând cu ora 13.00. Simona Halep joacă în al doilea meci al zilei, în jurul orei 14.30, după partida dintre Carla Suarez Navarro şi Karolina Pliskova. După meciul Simonei cu Kristina Mladenovic sunt programate disputele Katerina Sinoakova – Angelique Kerber şi Sabine Lisicki – Daniela Hantuchova.

SIMONA HALEP – KRISTINA MLADENOVIC LIVE VIDEO. Învingătoarea acestui sfert de finală va juca în semifinale împotriva câştigătoarei dintre Carla Suarez Navarro şi Karolina Pliskova.

SIMONA HALEP – KRISTINA MLADENOVIC LIVE VIDEO. Halep şi Mladenovic s-au mai întâlnit o singură dată în circuitul WTA, anul trecut, în primul tur la Paris, când Mladenovic a câştigat în două seturi, scor 7-6, 6-4.

Spynews
Prima persoană AUDIATĂ în cazul morții lui Andrei Versace. E un personaj temut în lumea INTERLOPILOR
Bzi.ro
Momentul în care polițiștii din Leeds, Anglia, iau cu forța copiii rromilor! De aici a început tot scandalul – VIDEO
Fanatik.ro
Orașul din România în care se deschide o nouă fabrică gigant. Vor fi sute de locuri de muncă, germanii au făcut o investiție de zeci de milioane de euro aici
Capital.ro
A explodat BOMBA despre Traian Băsescu! S-a aflat ce a făcut fostul președinte al României
Playtech.ro
DOLIU în muzică! Marele artist A MURIT! Fanii nu-și pot reveni!
DailyBusiness
ALERTĂ DE CUTREMUR! Două seisme au avut loc în România
Adevarul
Argument neobişnuit folosit de o avocată din Italia pentru a salva un urs care a atacat un turist: poate fi relocat în România