Campionatul European de baschet feminin şi-a derulat o parte din meciurile primei faze în România, însă faza finală s-a disputat în Ungaria. Câştigătoarea ediţiei 2015 a întrecerii continentale este una surpriză, Serbia, care nu mai urcase niciodată pe podium la o astfel de competiţie. În schimb, Franţa trăieşte un adevărat calvar, pierzând pentru a doua oară consecutiv finala Campionatului European, după ce la ediţia precedentă, disputată acasă, a pierdut cu 69-70 disputa cu Spania.
Dominare Serbiei în finala cu Franţa a fost însă foarte clară, vecinele noastre fiind conduse magistral spre victorie de Marina Maljkovic, fiica ilustrului Bodizar. Cu această victorie, scor 76-68, Serbia s-a calificat direct la Jocurile Olimpice de anul viitor, de la Rio de Janeiro. Ocupanta locului doi, Franţa, va trebui să joace un turneu de calificare la Olimpiadă, la fel ca Spania (locul 3), Belarus (locul 4) şi Turcia (locul 5).
Serbia a devenit prima ţară din spaţiul ex-iugoslav care a câştigat titlul european la baschet feminin. De remarcat că nici naţionala Iugoslaviei nu a fost vreodată campioană europeană, deşi a fost de patru ori finalistă (1968, 1978, 1987, 1991), pierzând de fiecare dată în faţa URSS.