Paramedicul Vasile Grosoşiu, în vârstă de 57 de ani, a fost achitat de către magistraţii de la Judecătoria Zărneşti. Aceştia au dispus schimbarea încadrării faptei, din infracţiune de viol în corupere sexuală şi agresiune sexuală, însă acceastă decizie nu este definitivă şi poate fi atacată la Curtea de Apel Braşov.
Bărbatul a fost trimis în judecată în urmă cu aproape un an, fiind acuzat că a agresat sexual două fete de 9 şi respectiv 14 ani şi ar fi violat alte două copile în timp ce se aflau într-o tabără la Râşnov.
Bărbatul a fost arestat preventiv în septembrie anul trecut, iar după trei luni a fost plasat în arest la domiciliu, iar ulterior acesta a fost cercetat sub control judiciar.
Citeşte şi Pedofilul din Iaşi a fost arestat. Bărbatul de 67 de ani a abuzat sexual două surori de 5 şi 6 ani