Părinţi, fraţi, surori şi susţinători din Văleni au sosit joi la Penitenciarul Vaslui pentru prima vizită de la aducerea în detenţie a celor şapte violatori. Nervoşi şi cu o atitudine ostilă faţă de jurnalişti, au venit încărcaţi cu zeci de sacoşe în mare parte cu legume. Au intrat pe rând, iar la vorbitor au stat două ore. La ieşire toţi erau plânşi.
Vizitatorii au umplut şapte maşini şi au plecat.
Citeşte şi Avocata victimei îl dă în judecată pe tatăl unuia dintre violatorii de la Vaslui VIDEO
De când au fost aduşi în Penitenciarul Vaslui, cei şapte violatori au primit multe semnale îngrijorătoare de la ceilalţi deţinuţi. Au fost huiduiţi, iar în prima noapte de carantină puşcăriaşii le-au bătut în gratii toată noaptea şi le-au strigat că vor avea viaţă grea în puşcărie.
Pastorul care vine periodic la penitenciar a spus că îi aşteaptă să vină să-şi liniştească sufletul.
Cei şapte violatori sunt pentru 21 de zile în carantină. Toţi au contestat pedepsele primite şi împreună cu avocaţii stabilesc paşii pentru recursul care va fi judecat pe 2 septembrie.