Încă o persoană din Sibiu, infectată cu virusul West Nile

Sibiul se află sub alertă de virus West Nile, după ce luna trecută doi sibieni au ajuns la spital cu simptome specifice, după ce au fost înțepați de țânțarul Culex. Ambii au fost internați, li s-a administrat tratamentul și la unul dintre pacienți virusul a fost confirmat.
Filip Stan
11 sept. 2015, 18:56
Încă o persoană din Sibiu, infectată cu virusul West Nile

Cei doi sibieni, un bărbat de 60 de ani și o sibiancă de 54 de ani au ajuns la spital prezentând simptome, după ce au fost înțepați de țânțari. La bărbat s-a confirmat, i s-a administrat tratamentul corespunzător și a fost externat cu recomandări, având o evoluție bună. Femeie este un caz probabil, încă nu a fost confirmat virusul și se află încă internată pentru investigații și tratament. În Sibiu se menține alerta de virus West Nile„, a declarat Krisztina Gaal, purtătorului de cuvânt al Direcţiei de Sănătate Publică Sibiu.

Alertă se menţine în special pentru persoanele care au peste 65 de ani, cu boli asociate. Acestea, dacă sunt înţepate de un ţânţar purtător al virusului, pot face forme care se manifestă prin febra, dureri articulare şi musculare, iar în formă severă pot fi diagnosticaţi cu meningoencefalită, scrie turnulsfatului.ro.

Citeşte şi ALERTĂ! Ţânţarul-tigru a ajuns în Bucureşti. Insecta poate transmite peste 20 de boli grave

Potrivit specialiştilor, nu există risc ridicat pentru copii şi nici pentru adulţi. De la epidemia din 1996 şi până acum au apărut cazuri izolate aproape în fiecare an. 80% dintre cei înțepați nici nu ştiu că au trecut prin infecţie. La 15% dintre aceştia boală se manifestă ca o viroză mai puternică, dar care şi ea trece de la sine.

Principalul vinovat pentru infecţie este țântarul Culex. Acesta ia boală de la păsări, care sunt purtătoare pasive ale virusului. Practic, după ce înţeapă pasărea, țânțarul infectat înţeapă şi omul şi aşa apare infecţia.

Citeşte şi O femeie din Sibiu, în COMĂ din cauza virusului West Nile

DailyBusiness
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
Spynews
Mihai Leu, transportat de urgență la spital. Fostul campion e în stare critică la Terapie Intensivă. A fost adus la Spitalul Fundeni cu elicopterul
Bzi.ro
Laura Cosoi, apariție neașteptată în costum de baie! Arată senzațional la 43 de ani, după 4 nașteri
Fanatik.ro
Cinci zodii încep luna mai în forță. Noroc cu carul în următoarele 20 de zile. Fecioarele, cele mai avantajate
Capital.ro
Anunț pentru românii cărora le expiră buletinele. Noua decizie a intrat deja în vigoare. Ce se întâmplă cu cărțile de identitate
Playtech.ro
Cât e ajutorul social în Spania în 2025. Ce condiții trebuie să îndeplinească un român pentru a-l primi
DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Adevarul
„Acea națiune va fi zdrobită foarte curând”. Trump spune că încearcă să salveze Ucraina
wowbiz.ro
România, fără curent în următoarele zile! Vestea vine după blackout-ul din Spania și Portugalia. Lista zonelor care nu vor avea electricitate. Ce se întâmplă, de fapt?
Spynews
Andrew Barabancea, fiul Ozanei Barabancea, a suferit infarct la 24 de ani. Care e starea de sănătate a tânărului / FOTO
Spynews
Mihai Mitoșeru, primele declarații despre noua iubită! Este prima relație oficială după divorț
Evz.ro
Trucuri simple și eficiente. De ce să punem telefonul într-un pahar de sticlă
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Românii din acest oraș sunt sfătuiți să evite apa de la robinet! Primarul a făcut anunțul
Cancan.ro
BREAKING | Vești proaste de la spital despre Mihai Leu. Sportivul român a fost indus în comă pentru a nu
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
ANAF a dat ordin. Românii sunt obligați în mai 2025. Termen limită obligatoriu - vineri, 9 mai
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Restaurant mistuit de flăcări. Cel puțin 22 de oameni au murit
Pană de curent în România. Autorităzile au făcut acum anunțul: zonele afectate
MediaFlux
ANAF are o nouă țintă. Informații pentru românii care merg la medic
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Când lecțiile vin de la repetenți: ce ne transmite JD Vance înainte de alegeri