Un bărbat din Gorj şi-a violat fără milă nepoata de doar 12 ani. Iniţial tânărul a fost reţinut pentru 24 de ore după ce medicii legişti au confirmat că fetiţa fusese violată. Potrivit România TV, după o noapte de arest, judecătorii din Târgu Jiu au dispus punerea în libertate a suspectului pentru că nu exista o expertiză psihitrică.
Rezultatele acestor expertize vin uneori cu întârziere pentru că nu sunt plătite la timp de cei care le solicită. Aşa s-a ajuns ca un om acuzat de viol să rămână în libertate un an.
Când au primit dovada că bărbatul a avut discernământ, poliţiştii l-au săltat pe agresor şi l-au dus din nou după gratii.