CSM București a terminat pe locul al doilea în Grupa D, după deținătoarea trofeului, Buducnost Podgorica, urmând să înceapă grupele principale cu 5 puncte.
Campioana României a început mai greoi meciul cu echipa scandinavă, fiind condusă cu 3-1 (min. 11) și 4-3 (12), dar apoi a punctat de trei ori la rând, pentru 6-4 (15) și a preluat controlul jocului. La jumătatea partidei, CSMB conducea cu 13-9, după ce a avut avantaj maxim de cinci goluri, 13-8.
După pauză, diferența a crescut la șapte goluri (16-9, min. 33), opt goluri (20-12, min. 42) și apoi chiar la nouă goluri, 23-14 (48). CSMB s-a relaxat pe final și a permis oaspetelor să se apropie la cinci goluri, 27-22, Nicula ratând o aruncare de la 7 metri în ultima secundă.
Golurile echipei antrenate de Kim Rasmussen au fost reușite de Isabelle Gullden — 6, Maria Fisker 5, Ana Paula Rodrigues 4, Line Jorgensen 4, Oana Manea 2, Aurelia Brădeanu 2, Cristina Vărzaru 2, Ekaterina Vetkova 1, Carmen Martin 1.
Pentru Savehof au punctat Emma Ekenman-Fernis 6 goluri, Julia Eriksson 5, Elin Enhorning 3, Tilda Olsson 2, Louise Sand 1, Joanna Lindvall-Haggren 1, Thess Kronell 1, Stine Lund Andreassen 1, Olivia Mellegard 1, Rikke Jensen 1.
Buducnost, care va termina pe primul loc în grupă, este lider, cu 9 puncte (5 jocuri), urmată de CSM București, 9 p, IK Savehof, 4 p, MKS Selgros Lublin, 0 p (5 j). Primele trei clasate s-au calificat în faza grupelor principale, doar cu punctele acumulate între ele.