Duminica, pe 27 decembrie, sute de persoane, prieteni, rude si colegi de serviciu, au mers la Focsani pentru a o conduce pe ultimul drum pe Iuliana Gatej, tanara jurnalista care si-a pierdut viata in noaptea Ajunului de Craciun. S-a plans mult, s-au aprins lumanari, s-au rememorat clipe petrecute impreuna, iar prietenii si colegii jurnalistei au incercat pe cat posibil sa fie alaturi de familia ei greu incercata.
Potrivit wowbiz.ro, cu cateva zile inainte de producerea tragicului eveniment in urma caruia si-a pierdut viata, Iuliana fusese implicata intr-un alt accident auto. Acesta avusese loc in Capitala, cu o saptamana inainte de cel fatal petrecut in Noaptea de Ajun, Iuliana tamponandu-se pe strazile din Bucuresti cu un alt autovehicul aflat in trafic. La volanul celeilalte masini se afla tot o femeie si, cel mai probabil, soferite s-au inteles amiabil.
Ulterior, tanara si-a dus autoturismul la service ca sa ii fie reparat, dar pentru ca dorea sa ajunga acasa, la Focsani, de Craciun, i-a cerut fratelui sau ajutorul. Acesta i-a procurat surorii sale o masina Range Rover hidramata, Iuliana nestiind sa conduca manual. Masina avea insa sa o duca spre moarte, jurnalista izbindu-se cu ea de un copac aflat pe margina drumului.
Din aceasta cauza, fratele Iulianei Gatej a ajuns acum sa se simta vinovat de moartea ei, el fiind cel care i-a oferit alta masina cu ajutorul careia sa se deplaseze pana urma sa fie reparat atutoturismul ei. Din cate se pare, fratele Iulianei isi reproseaza ca daca nu gasea o masina, Fluturicai ar fi fost nevoita sa vina acasa cu trenul si sora lui ar fi fost acum in viata.