Avionul în care erau 110 oameni a plecat din Capitală spre Barcelona şi trebuia să facă o escală la Cluj-napoca. Aici insă, pista nu era desăpezită. Avionul s-a învârtit o jumătate de oră în aer, până la urmă pilotul a luat decizia să aterizeze cu orice preţ.
Pasagerii spun că zăpada pe pistă avea peste 10 centimetri. Conducerea Aeroportului din Cluj spune că pilotul a anunţat turnul de control că trebuie să aterizeze de urgenţă pentru că nu mai are combustibil. Conducerea companiei aviatice neagă insă că avionul ar fi rămas fără combustibil. Acum o echipă de specialişti din Capitală va stabili cum s-a produs incidentul. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, iar oamenii au fost trimişi în continuare spre Barcelona cu o altă aeronavă, de pe Aeroportul din Sibiu.
Pe aeroportul din Cluj Napoca s-a creat haos. Sute de oameni au stat chiar şi o oră şi jumătate în avioane aşteptând să aterizeze. Trei curse care veneau de la Paris, Londra şi Valencia au survolat zona Clujului deşi li s-a spus că pot merge să aterizeze pe alt aeroport. Cei de la compania Low Cost au decis să ţină avioanele în aer.
Potrivit România TV, avionul de la Paris a survolat Clujul aproximativ o oră şi 35 de minute, însă într-un final a aterizat.
Alexandra Rusu trebuia să plece de pe aeroportul din Cluj Napoca către Germania, însă zborul ei a fost anulat.
„Era un zbor care trebuia să fie la 13.10. Eu am ajuns pe la 12 şi am văzut nişte cozi foarte lungi. Cominicarea, foarte proastă. Lumea nu prea înţelegea ce se întâmplă. Întâmplător s-a constatat pe tabele că zborul a fost anulat. Nu ni s-a comunicat nimic. Toată lumea stătea stupefiată şi ne uitam unii la ceilalţi. În cele din urmă au venit două persoane care ne-au spus că zborul s-a anulat şi că momentan nu ni se pot da mai multe informaţii. A fost un haos total. Astăzi s-au anulat complet zborurile. Tot ce ni s-a spus a fost că ne putem schimba biletele. Eu am reusit telefonic să prind un zbor pentru sâmbătă. Mâine sunt toate zborile pline„, a declarat Alexandra.
Directorul Aeroportului Internațional Avram Iancu, David Ciceo, a declarat că traficul aerian pe aeroportul din Cluj-Napoca a fost reluat, după incidentul aviatic în care a fost implicată o aeronavă.
„Aeronava a fost scoasă, este pe platformă, în condiții corespunzătoare și la ora 13.45 s-a reluat traficul pe aeroportul clujean. Urmează să facem și o analiză internă, de asemenea comisia stabilită de Ministerul Transporturilor va face o anchetă”, a menționat David Ciceo.
El a mai spus că în urma incidentului aviatic două aeronave au fost direcționate spre Sibiu și s-au înregistrat întârzieri la trei curse. „Au fost două zboruri care au aterizat la Sibiu și trei aeronave Wizz Air întârziate, dar care au aterizat la Cluj. De acum programul va fi normal pe aeroport”, a completat Ciceo.