Parchetul Militar Iaşi a redeschis cazul la solicitarea DNA, după ce în anul 2014 un angajat al ISU Bacău a reclamat şpăgile, mascate în donaţii primite în urma unor controale. Astfel, după verificări, echipele de control ar fi primit aşa-zise sponsorizări care constau fie în sume de bani, fie în materiale de construcţii, ajungând până la vodcă şi produse de panificaţie.
DNA spune că, neputând colecta aceste sponsorizări direct spre Inspectoratele pentru Situaţii de Urgenţă, pompierii le luat pe diverse fundaţii şi asociaţii, iar apoi doar o parte ajungeau înapoi la ISU.
Dosarul a fost clasat la vremea respectivă, însă după tragedia de la Colectiv, procurorii DNA au apreciat că dosarul trebuie redeschis.