Elevii de la şcoala din localitatea Bogaţi din Argeş sunt foarte atenţi la explicaţiile profesoarei lor, o tânără venită tocmai din Beijing.
„Eu am hotărât să învăţ chineza pentru că mi s-a părut interesantă şi am fost curioasă să învăţ şi o altă limbă. E puţin mai grea dar merită”, spune unul dintre elevii şcolii, potrivit România TV.
De mare ajutor le este celor mici şi profesoara de engleză. Ea asistă la ore şi îşi ajută colegele de catedră. Acestea traduc chineza în engleză, iar profesoara le traduce mai apoi copiilor în română.
Copiii nu învaţă chineza doar de dragul unei limbi noi. Testele pe care ei le dau la finalul cursurilor sunt recunoscute internaţional şi îi pot ajuta într-o viitoare carieră.
Din toamnă, primarul localităţii vrea să înfiinţeze o clasă şi pentru adulţii doritori să înveţe limba asiaticilor, de data aceasta contra cost.
Citeşte şi