SIMONA HALEP – SVETLANA KUZNETOVA 6-7, 6-4, 3-6. Românca a ratat finala

Simona Halep a ratat calificarea în finala de la Sydney, după ce a pierdut confruntarea cu Svetlana Kuznețova, scor 6-7(5), 6-4, 3-6.
Alina Costache
14 ian. 2016, 04:45
SIMONA HALEP - SVETLANA KUZNETOVA 6-7, 6-4, 3-6. Românca a ratat finala

Update: Meciul s-a reluat, Simona a pierdut primul set, dar a revenit în cel de-al doilea, meciul ajungând în decisiv. Din păcate, Simona a pierdut.

Partida din semifinale a început joi, când a fost întreruptă din cauza ploii la scorul de 5-4 pentru Halep, după 42 de minute. Sportiva română ar fi putut câştiga primul set, vineri, când a condus cu 40-0 pe serviciul adversarei. Kuzneţova a egalat la 5 şi apoi s-a impus în tie-break-ul primului set, în care Halep nu şi-a fructificat niciodată serviciul, în timp ce rusoaica a reuşit o dată.

Setul al doilea a început cu trei break-uri consecutive, dintre care două i-au aparţinut Simonei Halep. Cele două jucătoare şi-au făcut apoi serviciul, astfel că Halep a egalat la seturi, după 6-4.

Kuzneţova a fost mai agresivă şi mai concentrată în setul decisiv, reuşind un break în ghemul al şaselea, suficient pentru a câştiga setul şi meciul după două ore şi trei sferturi (timp total).

În finală, rusoiaca o va întâlni, tot vineri, pe Monica Puig, locul 94 WTA, venită din calificări, care a beneficiat de abandonul sportivei elveţiene Belinda Bencic, locul 14 WTA şi cap de serie numărul 8, la scorul de 6-0 pentru jucătorea portoricană. Şi această semifinală a fost întreruptă joi, la scorul de 4-0 şi 15-0, continuând vineri.

Calificarea în semifinale este recompensată la turneul de categorie Premier de la Sydney cu un premiu de 36.600 de dolari şi cu 185 de puncte WTA.

Simona Halep va avea mâine o zi infernală, deoarece semifinalele întrerupte azi din cauza ploii şi finala turneului de la Sydney se vor juca în aceeaşi zi.

Semifinala cu Svetlana Kuznetsova a fost reprogramată pentru vineri, la ora locală 13.00 (4.00 ora României). Ea se va relua de la scorul de 5-4 pentru Simona, pe serviciul rusoaicei.

Dacă se va califica în finală, Simona va reveni pe teren de la ora locală 19.30, adică 10.30 în România, contra învingătoarei din meciul Belinda Bencic – Monica Puig.

Aşadar, între cele două meciuri, Halep ar avea o pauză de câteva ore, în condițiile în care jucătoarea noastră a avut probleme medicale la turneul precedent și, chiar și la Sydney, a acuzat dureri.

Desfăşurarea meciului:

Game 9 Halep şi-a câştigat serviciul la 15 şi conduce cu 5-4, dar partida a fost din nou întreruptă, din cauza ploii.

Game 8 Partida a fost reluată după o întrerupere de cinci minute. După reluare, Halep a reuşit break-ul, la 40, şi a egalat, scor 4-4.

Game 8 Meciul este înrerupt, din cauza ploii, la scorul de 30-15 pentru Kuzneţova.

Game 7 Halep reduce diferenţa, printr-un game câştigat la 0. Este 3-4.

Game 6 Schimb intens de mingi, dar Kuzneţova este cea care îşi adjudecă game-ul, la 30, şi conduce cu 4-2.

Game 5 Kuzneţova încheie game-ul cu un superb forehand în cross şi face break-ul, la 30. Este 3-2 pentru rusoaică.

Game 4 Este rândul Kuzneţovei să-şi câştige serviciul la 30, 2-2.

Game 3 Simona îşi câştigă serviciul la 30 şi este pentru prima oară în avantaj în acest meci, scor 2-1.

Game 2 Re-break la 0 reuşit de Simona, care egalează situaţia, 1-1.

Game 1 Simona este la serviciu, dar Kuzneţova face break-ul la 15 si conduce cu 1-0.

UPDATE. Meciul este prevăzut să înceapă la ora 11.35.

Simona Halep (24 de ani), numărul doi mondial, s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Sydney, dotat cu premii totale de 687.900 dolari, după ce a învins-o pe Karolina Pliskova (Cehia), a cincea favorită, cu 6-4, 7-5. În penultimul act, sportiva noastră o va întâlni pe Svetlana Kuznetsova (30 ani, 25 WTA), joi, nu înainte de ora 07:00, în direct la Digi Sport 2.

Pentru calificarea în semifinale, Halep şi-a asigurat un cec de 36.600 dolari şi 185 puncte WTA.

Simona Halep conduce cu 3-2 în meciurile directe cu Svetlana Kuznetsova, care a învins în primul meci direct, în 2011, în turul al doilea la Miami, cu 6-0, 6-4. Halep a obţinut apoi două victorii, în 2011, în primul tur la Toronto, cu 4-6, 6-4, 6-3, şi 2013, în primul tur la Roma, cu 6-1, 6-1. Kuznetsova s-a impus în 2014, la Stuttgart, în optimi, cu 7-5, 7-6 (4), dar reprezentanta noastră a câştigat ultimul duel, în 2014, în sferturi la Roland Garros, cu 6-2, 6-2.

Simona Halep – Svetlana Kuznetsova, din semifinalele turneului Premier de la Sydney, se va disputa joi, nu înainte de ora 07:00, în dierct la Digi Sport 2. Fazele VIDEO vor fi în timp real pe digisport.ro şi pe m.digisport.ro.

Simona HALEP (ROU) vs Svetlana KUZNETSOVA (RUS) – nu înainte de ora 07:00
Belinda BENCIC (SUI) vs Monica PUIG (PUR) – nu înainte de ora 11:00SIMONA HALEP – SVETLANA KUZNETOVA LIVE VIDEO ONLINE DIGI SPORT.  Romanca se bate cu fostul numar 2 mondial Svetlana Kuznetsova pentru un loc in finala de la Sydney. „O cunosc destul de bine. Am jucat impotriva ei si stiu ca prefera topspin, va fi un meci diferit maine, un stil diferit. Imi place sa joc impotriva ei. Am facut meciuri bune cu ea, ma astept la o intalnire dificila, toate sunt. cred ca am sansa mea. O sa ies optimista pe teren si o sa-mi joc sansa”, a mai spus Simona.

Simona are in continuare probleme medicale, dar a reusit sa treaca peste ele. „In setul secund am avut o mica durere, in rest m-am simtit ok”, a spus Simona.

DailyBusiness
Centralele de apartament, înlocuite cu soluții ECO! Statul a alocat fonduri exponențiale pentru acest proiect
Spynews
Doliu în lumea afaceriștilor! S-a stins din viață un celebru om de afaceri. A murit într-un spital din Franța / FOTO
Bzi.ro
Apariție strălucitoare a Mihaela Rădulescu pe rețele de socializare! Iată cum s-a afişat vedeta
Fanatik.ro
De ce te doare genunchiul când e vremea urâtă afară, de fapt. Motivul te va surprinde. Ce au aflat cercetătorii
Capital.ro
Ora de iarnă 2024. Când se schimbă ora în România în această toamnă. Cum dăm ceasurile
Playtech.ro
Ora la care ciclonul Ashley va lovi cel mai puternic România. Care este traseul său și când scăpăm de fenomenele meteo severe
Economia României, în prag de colaps? Taxele majorate și inflația galopantă ridică semne de întrebare
Adevarul
Rusia lansează acuzaţii şi avertismente dure la adresa Occidentului. „E periculos să lupţi pentru victorie cu o putere nucleară”