Eurovision 2016. Compozitorii care doresc să înscrie piese pentru Selecția Națională Eurovision 2016 o pot face până pe 7 februarie.
Piesele pot fi trimise prin poștă sau depuse direct la Registratura TVR (Calea Dorobanților nr. 191, sector 1, București), pe suport CD, cu mențiunea „Pentru Selecția Națională Eurovision 2016” înscrisă pe plic, sau electronic, la adresa [email protected].
Eurovision 2016. Pentru prima dată în istoria participării României la Eurovision, câștigătorul Selecției Naționale va fi desemnat exclusiv de public, prin televot.
Iuliana Marciuc este producătorul Selecției Naționale a Eurovision 2016, pentru al doilea an consecutiv, iar anul acesta va conduce delegația României la Stockholm. Regia show-urilor va fi realizată de Dan Manoliu.
Pe 8, 9 și 10 februarie vor avea loc preselecții — piesele vor fi audiate de juriu—, iar pe 11 februarie vor fi anunțate, într-o conferință de presă, cele 12 piese care vor intra în concurs.
Vezi şi: Mihai Trăistariu: „Îmi vând şi casa numai să câştig Eurovision”
Eurovision 2016. Selecția Națională se va face prin două show-uri, transmise în direct de TVR: semifinala pe 4 martie și finala — pe 6 martie.
În semifinală vor intra 12 piese, dintre care șase vor accede în finală: patru vor fi alese de un juriu de specialitate, iar două de către public, prin televot. În finala Selecției Naționale, publicul este singurul care va alege reprezentantul României pe scena de la Stockholm, dintre cele șase piese rămase în concurs, prin televot.
Concursul Eurovision 2016 va avea loc la Stockholm, cu semifinalele pe 10 și 12 mai, și finala — pe 14 mai.
În competiție s-au înscris 43 de țări, cu trei mai multe decât la ediția precedentă.