În noiembrie, când le-a achitat jumătate de salariu, Valerii Moraru i-a anunţat pe jucători că în decembrie va achita un salariu şi jumătate. El nu numai că nu s-a ţinut de cuvânt, dar motivul invocat de Moraru i-a lăsat mască pe fotbaliştii: „Trebuia să ni se facă o plată de la unul dintre lanţurile de supermarketuri, dar nişte hackeri chinezi au spart contul respectiv şi ne-au amânat„, le-a spus Moraru jucătorilor, potrivit digisport.ro.
Apoi, la începutul acestei săptămâni a promis plata unui salariu, dar nici asta nu s-a întâmplat. „Aşa ceva n-am pomenit. Omul ăsta are impresia că ne poate prosti la infinit. Azi nu mergem la meciul amical cu Viitorul Domneşti şi nici n-o să plecăm în cantonament, în India sau în altă parte„, a declarat unul dintre jucătorii Rapidului.
Totodoată, încălzirea la Pro Rapid se face tot cu motorină pentru că nu s-au plătit restanţele la curentul electric, problema echipamentului rămâne de actualitate, numărul angajaţilor de la Pro Rapid s-a tot redus din cauza demisiilor unora care au ajuns la capătul răbdării.
Pe 3 februarie, echipa ar trebui să meargă în turneu în India, însă fără să fie plătiţi, jucătorii nu vor urca în avion.