In Romania, Ninebot poate fi achizitionat din magazinul online Cloe.ro, distribuitor important de articole si gadget-uri de ultima generatie. Aici, cumparatorii pot gasi NineBot in 3 variante:
Ninebot Mini, după cum l-au denumit producătorii săi, poate atinge o viteză de 16 km/h si poate urca planuri cu o înclinaţie de până la 15 grade. Ninebot Mini Pro face fata fara probleme oricaror conditii de rulare si te poarta pana la 30 de km intr-un mod foarte placut. Cu o greutate de doar 12 kg, acesta poate fi uşor transportat dintr-un loc în altul pentru diverse activităţi.
În primul rând, trebuie lămurit faptul că Ninebot nu este o copie a lui Segway, ci se dorește o propunere mult mai accesibilă (de două-trei ori mai ieftin, în funcție de model), utilizând o tehnologie similară. Și anume AHRS (Attitude and Heading Reference System), provenită din sistemul aviatic și constând dintr-o serie de giroscoape și senzori de accelerare micro-mecanici, controlați de un procesor de mare viteză. Propulsia este asigurată de două motoare electrice, alimentate de la o baterie litiu-ion care utilizează aceeași tehnologie ca bateriile mașinii electrice Tesla Model S.
Principiul de utilizare este dezarmant de simplu: pentru mersul înainte sau înapoi trebuie doar să te apleci spre față sau spre spate, iar pentru virare trebuie mișcat ghidonul spre stânga sau spre dreapta (dar nu rotit, cum se întâmplă la biciclete). Viteza maximă atinsă se cifrează la 20 km/h, însă ea poate fi limitată la o valoare mai redusă, dacă se dorește acest lucru. În plus, Ninebot este foarte ușor, iar faptul că e demontabil îl face simplu de transportat în portbagaj, de exemplu.
Se poate observa chiar și cu ochiul liber că Ninebot arată foarte bine. Design-ul unic este nu numai o chestiune de bun gust, ci și o interpretare modernă care accentuează aspectul îndrăzneț și dinamic al Ninebot. Acest nou limbaj de design al Ninebot este unul tânăr, proaspăt și continuă prin detalii elegante, subliniind nuanțele. De la prima vedere, totul devine repede clar: Ninebot este un geniu de design!
Ninebot este o capodoperă în ceea ce privește design-ul și manevrabilitatea. Este versatil și elegant în același timp – poate fi condus fie la locul de muncă sau de agrement. Printr-o simplă detașare a ghidonului, Ninebot poate fi transportat foarte comod, potrivindu-se în portbagajul oricărui tip de mașină. El este partenerul perfect în cazul distanțelor prea mici pentru a conduce, dar prea lungi pentru a le parcurge pe jos.
Detalii si preturi pe www.cloe.ro