George Baltă este imobilizat de zece ani în scaunul cu rotile, dar asta nu l-a împiedicat să încerce să obţină permisul auto pentru a se deplasa cu mașina.
A urmat cursurile unei școli de șoferi, a susținut proba la sală, iar marți a susținut proba de traseu. ”În noi stă puterea de a avea o viață mai bună. Fă ce te face fericit, trăiește liber’‘, a scris George Baltă, pe Facebook. Într-o postare de marţi, fostul rugbyst a scris: „ADMIS! Oricât am încercat să ascund, aș minți dacă aș spune că nu am avut emoții. Am mai făcut un pas mare în evoluția mea. De astăzi, gradul meu de independență a crescut.
Vă mulțumesc pentru fiecare gând, pentru fiecare incurajare, au contat enorm„.
În urmă cu 10 ani, la 11 martie 2006, rugbystul George Baltă a suferit un grav accident pe teren, în timpul unui meci. A fost diagnosticat cu traumatism vertebro-medular cervical, luxație anterioară bilaterală C6-C7, ceea ce înseamnă că avea coloana vertebrală deformată în zona gâtului și măduva secționată complet. În urma accidentului, George a rămas paralizat de la piept în jos și imobilizat în fotoliu rulant. Ambițios, George a susținut bacalaureatul și a urmat și cursurile unei facultăți.
George Baltă a sărit cu parașuta, a zburat cu parapanta, a fost copilot în Raliul Harghitei, iar acum are în plan să zboare cu elicopterul și să facă rafting, după cum a mărturisit.